Cizre bodrumlarında yaşamını yitiren Ayaz’ın dosyası kapatıldı

ŞIRNAK – Cizre bodrumlarında hayatını kaybeden 14 yaşındaki Hasan Ayaz’ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma dosyasında örgütle bağı tespit edilmemesine rağmen “Örgüt üyeliği” gerekçeyle takipsizlik kararı verildi.

Cizre bodrumlarında yaşamını yitiren Ayaz’ın dosyası kapatıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 ile 2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sırasında mahsur kaldıkları evlerin bodrumlarında yaşamını yitiren 60’ı aşkın kişinin ölümüne ilişkin açılan soruşturma dosyaları bir bir takipsizlikle sonuçlanıyor. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “yetkisizlik” kararı verilerek, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na dosyası gönderilen 14 yaşındaki Hasan Ayaz’ın ölümüne ilişkin de takipsizlik verildi. 

BEDENİNDE BİRİNCİ DERECE YANIKLAR TESPİT EDİLDİ

Otopsi raporunda ölüm nedeni, “Bomba ve benzeri mühimmat patlamasına bağlı (şarapnel parçası/yabancı cisim) isabetiyle husulü mümkün klavikula kırığı ile birlikte iç organ yaralanması ve yanık sonucu” olarak açıklanan Ayaz’ın ölümüne ilişkin açılan soruşturma dosyası yaklaşık 200 sayfadan oluştu. Birçok sayfası resmi kurum yazışmalarından oluşan dosyada yer alan “Adli Ölü Muayene Tutanağı”nda ise Ayaz’ın tüm sırt ve bel kısmında yanıkların tespit edildiği belirtildi. Söz konusu raporda, kol ve bacak kısmında ise birinci derece yanıkların tespit edildiği bilgisine yer verildi. 

NE TEŞHİS NE DE SUÇ KAYDI BULUNAMADI 

Öte yandan Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TEM Büro Amirliği tarafından hazırlanan “Arşiv Araştırma Tutanağı” da dosyada yer aldı. Raporda, “terör suçları” bakımında yapılan araştırmalar neticesinde Ayaz hakkında herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşılmadığı kaydedildi. Yine, örgüt içerisinde faaliyet gösteren kişilerin fotoğraflarından yapılan teşhis tutanaklarında Ayaz’a ait bir teşhisin ya da beyanın bulunmadığı dile getirilen raporda, “Maktulün emniyet hizmetlerimizde kullanılan PolNet4 programının ‘UYAP-KİHBİ-MSB (ASAL)’ projesi üzerinden yapılan sistem sorgulaması neticesinde hakkında mahkemece herhangi bir yakalama kararı bulunmadığı ve herhangi bir suç kaydının veya kapalı/açık dava dosyasının bunmadığı görülmüştür” denildi. 

SAVCILIK: YASAKTA DIŞARI ÇIKMAK AĞIR KUSUR’

Tüm bunlara rağmen Ayaz’ı “örgüt üyesi” ilan ederek, çatışmalara katıldığını ileri süren savcılık, güvenlik güçlerinin “yetkili merci”den almış oldukları hukuka uygun bir emri yerine getirdiklerini ileri sürdü. Savcılık kararında, Ayaz’ın yakınları tarafından verilen ifadeleri hatırlatılarak, “…maktulün sokağa çıkma yasağının olduğu bir dönemde dışarı çıkmak suretiyle ağır kusuru olduğunun anlaşıldığı” denilmesi ise dikkat çekti. 

Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuarı Müdürlüğü’nün raporlarına yer veren savcılık, “takipsizlik” kararının gerekçesini ise şu sözler ile ifade etti: “…her ne kadar maktulün PKK/KCK örgütü ile bağlantısı tespit edilememiş ise de, tüm soruşturma evrakı kapsamında, olayda hukuka uygunluk sebebi bulunduğu anlaşılmıştır.”(Mezopotamya Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 18:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER