Cezaevlerinde açlık grevleri yayılıyor

DİYARBAKIR- HDP eski Milletvekili Çağlar Demirel, tutuklu bulunduğu cezaevinde açlık grevi başlatan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in taleplerini sahiplenmek amacıyla 15 kişilik grupla açlık grevine girdiklerini bildirdi.

Cezaevlerinde açlık grevleri yayılıyor

Dokunulmazlığı kaldırılarak tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Çağlar Demirel, PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in taleplerini sahiplenmek amacıyla 15 siyasetçi arkadaşıyla açlık grevi başlattıklarını duyurdu.

Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu Demirel, avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verdi: “HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in 31 gündür başlatmış olduğu açlık grevine destek amacıyla bugünden itibaren 15 siyasetçi arkadaşımla birlikte 10 günlük açlık grevini devralıyoruz. Leyla Güven’in talepleri milyonların talebidir. Bir an önce tecrit ve izolasyonca son verilip demokrasi ve barış adına harekete geçilmesi elzemdir ve tarihi eşiktedir. Bütün demokrasi güçlerinin mevcut insanlık suçuna karşı demokratik mücadeleyi yükseltme ve birer Leyla olma bilinci ile hareket etmeye çağırıyoruz.”

ANTEP'TE İKİNCİ GRUP DEVRALDI

Antep H Tipi Kapalı Cezaevi'nde de 10 kişi ile başlayan açlık grevini 2'nci grup devraldı. Tutuklular, görüşte ailelerine aktardığına bilgilere göre; PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerinde tecrit son buluna kadar açlık grevi devam edecek.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER