Cezaevinde felç olan tutsak tahliye edilmiyor!

Antep H Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan ve beynindeki tümör nedeniyle felç olan Ramazan Özalp isimli tutsak, 3 kez ameliyat geçirmesine rağmen tahliye edilmiyor.

Cezaevinde felç olan tutsak tahliye edilmiyor!
Ağabeyinin kelepçeli bir şekilde ameliyat edildiğini belirten Özalp'ın kardeşi Rewşen Kök, ağabeyinin tüm ihtiyaçlarının koğuş arkadaşları tarafından giderildiğini belirtti.

Türkiye ve bölge cezaevlerindeki hasta tutsakların yaşadıkları hak ihlalleri bitmek bilmiyor. Cezaevlerinde hasta tutsakların cenazeleri çıkmaya devam ederken, yetkili merciler ise bu durum karşısındaki duyarsızlığını sürdürüyor. Şırnak'ın İdil ilçesinde 1993 yılında camide namaz kılarken "örgüt üyeliği" ve "Örgüte yardım ve yataklık yaptığı" suçlamalarıyla gözaltına alınarak tutuklanan Ramazan Özalp, beyninde tümör çıkması nedeniyle raporu olmasına rağmen tahliye edilmiyor. 

Hastalık sürekli tahliye yok!

Antep H Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan hasta tutsak Özalp'ın durumu hakkında bilgi veren kardeşi Rewşen Kök, Özalp'ın 3 yıldır beyninde tümör çıktığını dile getirdi. 3 defa ameliyat olmasına rağmen durumunda bir değişiklik olmadığını belirten Kök, kardeşinin felçli bir şekilde yaşamını sürdürdüğünü söyledi. Özalp'ın raporunda, "Hastalık süreklidir. Sakatlık bırakmıştır. Kocama hali niteliğindedir. Takip ve tedavi gerekmektedir" ibarelerinin yer aldığını belirten kardeşi Kök, ağabeyinin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

'Bu şekilde mi samimi adımlar atacaklar?'

Doktorların "Eğer iyi bir şekilde tedavi edilmezse hastalık ilerleyerek, ölüme kadar götürebilir' dediğini belirten Kök, şunları söyledi: "Ameliyat ettikleri zaman ellerini kelepçelemişler. Biz bunları hak edecek ne yaptık? Öldükten sonra mı devlet onu serbest bırakacak? Bu şekilde mi samimi adımları atacaklar. O cezaevinde kardeşimin cenazesinin çıkmasını istemiyorum. İhtiyaçlarının hepsi koğuş arkadaşları tarafından gideriliyor. Eşi de hasta, aile durumları iyi değil. Büyük bir oğlu var. Onu da devlet askere götürdü. Bu ne biçim bir barış sürecidir. Neden bizim insanlarımıza bu denli kötü davranıyorlar? Devlet samimi adımlar atsın. Artık ölümler olmasın."  
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2013, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER