Ceza istenen dört partiden savunma: Olsa da versek!

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) son denetimlerde kesin hesaplarında uygunsuzluk saptadığı 4 küçük parti hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu.

Ceza istenen dört partiden savunma: Olsa da versek!

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) son denetimlerde kesin hesaplarında uygunsuzluk saptadığı 4 küçük parti hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu. Bu partilerin genel başkanları kendilerini savundu.

Dört partiden tepki: Olsa da versek

Doğuş ve Aydınlık Partisi Genel Başkanı Dursun Ali Bacıoğlu: Genel merkez olarak kurulmuş, teşkilatları olgunlaşmamış bir partiyiz. Partinin demirbaşı yok, bunun beyannamesini verdik. Arkadaşımızın bir evini genel merkez olarak göstermiştik. Formaliteyi yerine getirememiş olabiliriz. Partinin gelir giderlerini toplasan bin lira, iki bin lira eder ya da etmez. İki bin liranın usulünden ne olur? Biz farklı bir fikrin insanıyız. Fikrimizi tanıtmak için 39 üyeyle partiyi kurduk. Ama pişmemiş, toplum bizi anlamaktan biraz daha uzak olduğu için partiyi geçici olarak kapattık

Milliyetçi Türkiye Partisi Genel Başkanı Ahmet Yılmaz: AYM’nin kararı rutin bir komedidir. Yıllık istenen evraklar vardır bütün partilerden istenir. Bu evraklardan ikisinin eksik olduğu, o yüzden usulsüzlük olduğu gibi bir gerekçe öne sürüyorlar. Geliri ve gideri, malvarlığı ve parası olmayan partiden hesap soruyorlar. Bunun kasıtlı olduğunu düşünüyoruz. Biz Hazine’den ödenek almıyoruz. Mal varlığımız olmadığı gibi gelirimiz, giderimiz de sıfırdır. Arkadaşlarımızın destekleriyle ayakta duruyoruz. Keşke malımız mülkümüz olsa da hesap verseydik... Bundan gurur duyarım.

Kadın Partisi Genel Başkanı Benal Yazgan: Partinin demirbaş listesi ve banka hesap ekstresi gözden kaçarak incelemeye gönderilmemiş. AYM’nin kararındaki ‘hesaplardaki uygunsuzluk’tan kastın da bu iki evrak olduğu anlaşılıyor. Aslında bunları mektupla isteseler kendilerine göndereceğiz. Belki de Kadın Partisi’nin kapatılmasıyla ilgili kapalı kapılar arkasında konuşulan bir şey olabilir. İstedikleri iki, üç basit evrak. Bir kapatma sebebi değil ancak suç duyurusunda bulunuluyor. Kadına yönelik toplumsal hayattaki bakış açısı parti üzerinde de aynen geçerli.

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel Yıldız: Parti kurulduğunda yeri belli değildi, kendi çapımızda yürütüyorduk. Gelir gideri de kendi cebimden karşılıyordum. Bunu bağış olarak göstermem gerekiyormuş, ben onu göstermedim. Suç duyurusunun temeli bu. Ben hiçbir yerden bağış almadan kurucularımızla yaptığımız harcamalar vardı. Bunları belgeleyemediğimiz için böyle bir soruşturmaya konu olduk. Biraz geç de olsa bu belgelerimizi de sunduk. Bağış olarak gösterdik. Büyük bir ihtimalle para cezası yiyeceğiz. (Kaynak: Milliyet/Arif Balkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER