Bêrîvanlara güneşten destek

Diyarbakır’da GAPUTAEM ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğiyle 2015 yılında hayata geçirilen “Güneş Tarlası” projesi çalışmaları çerçevesinde hayvancılıkla uğraşan çiftçinin hayatını kolaylaştıracak güneş enerjisiyle çalışan süt sağım makinesinin prototipi yapıldı.

Bêrîvanlara güneşten destek

GAPUTAEM bünyesinde Veteriner Hekim olarak çalışan Mehmet Emin Vural, bölgede hayvancılık üzerine yaptıkları araştırmada koçerlerin süt sağım konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını belirterek onların hayatını kolaylaştıracak güneş enerjisiyle çalışabilen süt sağım makinesini geliştirmeye karar verdiklerini söyledi. Vural, makinenin Diyarbakır, Siirt ve Batman’da denendiğini ve 2 saatlik bir zaman diliminde 600 küçükbaş hayvanın sütünün sağıldığını söyledi. Makinenin test aşamasında olduğunu belirten Vural, çiftçinin sabırsızlıkla bu makineyi beklediğini kaydetti. Test aşamasının tamamlanmasından sonra makinenin daha da küçültülerek daha kolay taşınılabilir hale getireceklerini ifade eden Veteriner Hekim Mehmet Emin Vural, bu makine sayesinde süt veriminin de artacağına dikkat çekti.

1 MİLYOR LİRAYA MAL OLDU

GAPUTAEM Müdürü Mehdi Sümerli de, “Güneş Tarlası” projesinin bölgede yaygınlaştırılmasıyla çiftçinin daha az masrafla daha çok kazanç elde edeceğini belirtti. Sümerli, proje ile ilgili şunları söyledi: “GAPUTAEM’in enerji faturasından yılda 200 bin lira tasarruf edilmesini sağladı. Kurum olarak 2014 yılında Karacadağ Kalkınma Ajansına ‘Güneş Tarlası’ projesini sunduk. Bu kabul gördü. Bizim projedeki amacımız bölge çiftçisi ve yatırımcının güneş enerjisi potansiyelinden faydalanmak, farkındalık oluşturmak. Bu konuyla ilgili hem yatırım hem de çiftçinin kendi enerji ihtiyacını karşılamayı amaçladık. Bu kapsamda projemizi 2015 yılında bitirdik. Proje başında kendisini 6 yılda amorti edeceğini düşünüyorduk ama son 3 yılda kendini yüzde 80 oranında amorti etti. Yani 4 yılda kendini amorti edecek bir proje. Yaklaşık 1 milyon liraya mal oldu projemiz. Kendi kurumumuzun enerji ihtiyacının yüzde 55’ini karşılıyor. Projeyi 3 dekarlık kıraç bir alanda kurduk.”Kurdistan24 – DİYARBAKIR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER