Bitlis Nemrut Dağı eteklerinde yer alan Budaklı Kaplıcası'na ilgi var bakım yok

BİTLİS - Nemrut Dağı eteklerinde yer alan ve birçok cilt hastalığının yanı sıra özellikle romatizmaya iyi geldiği belirtilen Budaklı Kaplıcası, bakımsızlıktan dolayı gün geçtikçe bu önemini kaybediyor.

Bitlis Nemrut Dağı eteklerinde yer alan Budaklı Kaplıcası'na ilgi var bakım yok

HABER MERKEZİ-Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Budaklı (Axecur) köyünde, Nemrut Dağı’nın eteklerinde yer alan Budaklı Kaplıcası, her mevsim ziyaretçileri olan bir mekan. Kent merkezine 30, Güroymak ilçesine ise 8 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıcalar, yazın şifa arayanların, kışın da manda ve atlarını yıkamak isteyen bölge sakinlerinin adresi durumunda. Su sıcaklığı 45-50 dereceyi bulan kaplıcanın birçok cilt hastalığının yanı sıra özellikle romatizmaya ile geldiği belirtiliyor.

Yerli ve yabancı turistlerin bölgedeki uğrak noktası olan kaplıcalar, yine bölgeyi ziyaret eden fotoğraf sanatçılarının da en uğrak adreslerinden biri. Kaplıcaları ve bölgeyi görmek için tur düzenleyen fotoğraf sanatçıları, tarihi ve doğal güzellikleri yakından görüntüleme imkânı buluyor.

KONAKLAMA MEKANI YOK

Sahip olduğu doğal güzelliğe rağmen, kaplıcalar bakımsızlıktan dolayı gün geçtikçe bu önemini kaybetmekle karşı karşıya. Gelen turistlerin ne durup dinlenebileceği ne de konaklayabileceği bir mekanın olmaması sorunların başında geliyor. 

Kaplıcaya haftada bir at ve ineklerini yıkamaya getiren köyün gençlerinden 16 yaşındaki Ali, hayvanlarını kış aylarında rahatlaması ve sağlıklı olması için getirdiklerini söyledi. “Kış aylarında at ve inekleri suya getirdiğimiz zaman özellikle fotoğraf tutkunları buraya gelerek fotoğraflarını çekiyorlar. Bizler de suda yüzerek zaman harcıyoruz” diyen Avcı, kaplıca suyunun romatizma, solunum, sinir, sindirim sistemi, böbrek taşı gibi birçok hastalığa iyi geldiğini ifade etti.

‘HAYVANLARDAN BİZE SIRA GELMİYOR’

Şefik Önder isimli yurttaş ise, hayvanların kaplıcada yıkanmasından şikayetçi. "İnsanlar için kullanılması gereken kaplıca hayvanlar için kullanılıyor. Hayvanlardan bize gelmiyor” diyerek dert yandı.Bitlis/MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER