Birinci ağız konuştu: Ölürüm Türkiyem yüzde 100 çalıntı

Serhad Eyalet Lordu’nun açığa çıkardığı “Ölürüm Türkiyem” müziğinin çalındığı “Dayê daye” eserinin sahibi şair Gernas Koçer, konuyla ilgili ilk kez konuştu. Koçer, “Yıllarca faşizmi yaygınlaştırmak için kullanılan parçadaki müzik yüzde yüz çalıntı” dedi.

Birinci ağız konuştu: Ölürüm Türkiyem yüzde 100 çalıntı

Sosyal medya fenomeni Serhad Eyalet Lordu’nun Mustafa Yıldızdoğan’ın “Ölürüm Türkiyem” şarkısındaki müziğin çalıntı olduğunu ortaya çıkarması gündemdeki sıcaklığını koruyor.  Müziği çalınan “Dayê daye” stranını 1990 yılında Batman’da korsan bir şekilde yazan şair-yazar Gernas Koçer (Reşid Yılmaz) İsviçre’de yaşıyor. Müziği çalınan Koçer, dihaber’e konuştu.

‘Müzik yüzde 100 çalıntı’

Koçer, “Mustafa Yıldızdoğan’ın yıllarca pantürkizm ve faşizmi yaygınlaştırmak için parçada kullandığı söz konusu müziğinin yüzde yüz çalıntı olduğunu gördüm. Kendim daha önce söz konusu parçayı doğru düzgün dinlemiş değildim. Evet, kulağıma çalınmıştı ancak dikkatlice dinlememiştim. Hatta bir arkadaşım bir ara ‘Parçalarınız çalınıyor değiştiriliyor’ diye yakınmıştı ve kendisine ‘Sahipsizdir de ondan. Hatta kimse bu parçaların kime ait olduğunu bile bilmiyor. Birileri de çıkıp kendisine mal ederse şaşmam’ demiştim. Ancak Serhad Eyalet Lordu ile yapılan röportajı görünce parçayı yeniden ve dikkatlice dinledim. İlk kaydımıza baktım defalarca dinledim. Ve gerçekten de apaçık bir hırsızlık olduğunu gördüm. Sizin aracılığınızla da Serhad Eyalet Lordu’na yaptığı bu duyarlı iş için teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

‘Bu sıradan bir hırsızlık değil’

Yıldızdoğan ile ilgili hukuki girişimlerde bulunacağını belirten Koçer, şunları dile getirdi: “Bu konulara hakim uzman avukatlar bulup takipçisi olabilmeleri için vekalet vereceğiz. Bu kasetleri bizler o zaman kariyer için, ticaret için çıkarmıyorduk. Gizli çıkarıp çoğaltıyorduk. Üzerinde herhangi bir isim yoktu. Bu stranlar Kürt edebiyatının ruhuyla mücadele temelleri doğrultusunda üretiliyordu. Size gönderdiğim ilk kayıt örneğinden de uzmanlar isterse daha eski olduğunu görebilirler. Bizim 90’da çıkardığımız kasetteki müziği Mustafa Yıldızdoğan 93’te kasetine koymuş. Bizler o parçayı nasıl şehitlerimizin ruhlarını yad etmek için ürettiysek, onlar da intikam alırcasına melodisini çalarak şovenist bir parçaya uyarladılar. Bunun içerisinde başka hesaplar da var. Bu sıradan bir hırsızlık vakası değil. “

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2017, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER