Belediye otobüsleri çevre illerden Diyarbakır’a AKP’lileri taşıdı

DİYARBAKIR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin mitingi nedeniyle Diyarbakır’da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı, caddelere 10 metre aralıklarla polisler yerleştirildi, belediye otobüsleri çevre illerden AKP’liler kente taşıdı.

Belediye otobüsleri çevre illerden Diyarbakır’a AKP’lileri taşıdı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da düzenlenecek mitinglere katılacak. AKP İstasyon Meydanı’na çıkan Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerinde miting platformu kurulurken, alan AKP bayraklarıyla süslendi. Kentin birçok noktasına Erdoğan'ın posterleri asılırken, posterlerde belediye başkan adaylarının olmayışı ise dikkat çekti. 

Elazığ mitinginin ardından Erdoğan’ın akşam saatlerinde Diyarbakır’da olması beklenirken, kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. Mitingin yapılacak İstasyon Meydanı’na ve Diyarbakır Valiliği’ne çıkan tüm yollar polis bariyerleri ve zırhlı araçlarla kapatılırken, kapatılan yollara çıkan tüm sokakların başında ise polisler bekletiliyor. 

KENTTE YOĞUN ÖNLEMLER

Kentin merkez Kayapınar, Sur, Bağlar ve Yenişehir ilçelerindeki ana arterlerin kavşaklarına çok sayıda polis ve zırhlı araç konumlandırılırken, Havalimanından Seyrantepe Kavşağına, AKP il binasının Dağkapı’ya uzanan Elazığ Caddesi’ne kadar 10 metre aralıklarla polislerin yerleştirildiği görüldü. Yine bu güzergâhlardaki yüksek binaların çatılarına keskin nişancı polisler konumlandırıldı. 

BELEDİYE MİTİNG AFİŞİ PAYLAŞTI

Kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise Erdoğan’ın havaalanında başlayarak İstasyon Meydanı’na gideceği güzergahlarda temizlik yaparak gece saatlerinde yol çizgileri çizmesi dikkat çekerken, belediyenin sosyal medya hesaplarında ise partisinin seçim mitingini düzenleyen Erdoğan için “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da…” yazısı altında İstasyon Meydanı’ndaki mitingin tarih ve saatinin yer aldığı afişi paylaştı. 

BELEDİYE OTOBÜSLERİ ÇEVRE İLLERE GİTTİ

Ayrıca belediye otobüsleri, kentin dış ilçeleri ile çevre illerden mitinge AKP taraftarları taşırken, otobüslerin saat ve güzergah tabini sağlayan ASİS sisteminde belediyeye ait şehir içi toplu taşıma araçlarının çevre illerde görülmesi dikkat çekti. Bundan kaynaklı kent içindeki toplu ulaşım hizmetlerinde aksama meydana geldi. Birçok cadde üzerinde bulanan duraklarda biriken yurttaşlar, bu duruma tepki gösterdi. 

AKP’lileri taşıyan otobüslerin Elazığ Caddesi ile Kışla Caddesi’nin kesiştiği alanda bekletildiği ve polislerce korunduğu görüldü. 

DİYARBAKIR’A OTOBÜSLERLE GETİRİLDİLER

Erdoğan’ın Mardin ve Siirt mitinglerinde olduğu gibi Urfa, Mardin, Elazığ, Batman, Bingöl ve birçok kentten Diyarbakır’a otobüslerle AKP üyeleri taşındı. Taşıma sistemi ile bölge illerinde düzenlenen mitinglerin kalabalık gösterilmesi hedeflendi. Kente ayrıca Batman, Elazığ, Urfa, Siirt plakalı öğrenci servis araçlarının artması da dikkat çekti. 

OKULLARA YAZI GÖNDERİLDİ

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okullara öğretmen ve öğrencilerin mitinge katılımının sağlanması için yazı gönderildiği belirtildi. Yazıda, cumartesi olmasına rağmen öğretmenlerin, öğrencileri okullara çağırarak miting alanına götürülmesi istendiği kaydedildi.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER