Bedelli askerlik ücretine zam geldi!

GÜNCEL-Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Yeni askerlik sistemi hakkında da bilgi verdi.

Bedelli askerlik ücretine zam geldi!

Yeni askerlik sistemi hakkında da bilgi veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar , lise mezunlarının 1 ay temel eğitim alacağını, bu sürenin sonunda isteyenlerin bedelliye geçebileceğini söyledi. Akar, talebin fazla olması durumunda bedelli için kura çekileceğini ifade etti.Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bugün bedelli askerlikler ilgili yaptığı açıklamaların ardından bedelli askerlikte yeni ücret 31 bin 343 Türk Lirası olarak belirlendi.

AA Editör Masası programında soruları yanıtlayan Akar, özetle şunları söyledi:

YENİ ASKERLİK SİTEMİ 

Sistemde en önemli husus şunlar: Yükümlü kaynağımız var. 700 bin gencimiz her sene askerlik yaşına geliyor. Bunlar bedelli, yedek astsubaylık, yedek subaylık, döviz askerlik sürekli olacak. Bunların kurallarını belirledik. Bu sistem böyle devam edecek. Lise mezunu 1 ay temel askerlik yapacak, ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen varsa kura çekilecek. Belirlenenlerin hepsi 1 ay eğitim yapacak. 1 ay sonunda bedelliye ayrılacaklar. 1 ay sonra diğer lise mezunu ve altı, 5 ay kıtalarda görev yapacak. 6 ay bittikten sonra’ kalmak ister misiniz?’ diye soracağız. İstekli olanlarla 6 aylık maaşlı sözleşme yapılacak. Bu süre yine komutanların değerlendirmeleri sonucunda o sözleşmeli er uzman erbaş olabilecek. Yedek astsubaylık ise meslek yüksekokulu mezunlarına açık olacak.

Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma, bunu yedek astsubay olarak istihdam ediyoruz. 2 ay temel askerlik eğitimi alacak. Bu süre içinde harçlık alacak. 10 ay süreyle maaş alacak. 12 ayı tamamladığında terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirmeler uygunsa astsubaylığa geçebilecek. Yedek subaylar ise lisans ve üstü 2 ay temel eğitim alacak, 10 ay kıta görevi yapacak. İsterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay olabilecekler. Burada esnek modelle geçişler var. Uzman erbaşlar gerekli kriterleri yerine getirince astsubay olabilecek. Önümüzdeki nisan ayı gibi gerçekleşecek.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bugün bedelli askerlikler ilgili yaptığı açıklamaların ardından bedelli askerlikte yeni ücret 31 bin 343 Türk Lirası olarak belirlendi.Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti yapılan düzenlemeye göre 31 bin 343 liraya yükseltildi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER