Bedelli askerlik: 28 gün askerlik, yaş 25, ücret 15 bin TL

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan yaş ve ücret hakkında da bilgi verdi.

Bedelli askerlik: 28 gün askerlik, yaş 25, ücret 15 bin TL

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin bugün Meclis Başkanlığı'na sunulacağını açıkladı. Turan düzenlemede 25 yaş sınırı, 25 gün askerlik süresi ve 15 bin lira bedel öngörüldüğünü belirtti.

Uzun süredir tartışma konusu olan bedelli askerliğe ilişkin son açıklama AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan geldi. TBMM Basın Kapısı önünde gazetecilere konuşan Turan, "Bugün torba yasa gündeme geldi. Ekim ayında Meclis'in açıldığında gündeme geleceğini düşündüğümüz bedelliyi de bu yasaya ekleme kararı aldık” dedi. 

Turan'ın yaptığı açıklama şöyle: "Bugün bir kaç saat içerisinde kanunu Meclisimize, Plan Bütçe'ye gönderiyoruz. Ümit ediyorum bir an önce toplanacaktır, bu hafta komisyon aşamaları biterse, haftaya da nihayete erecektir. Biz AK Parti olarak hangi vaadimizi, talebimizi ihmal ettik ki bunu edelim?

Ben sizin aracılığınızla gençlerimize, bedelli bekleyen tüm vatandaşlarımıza bu müjdeyi vermek istiyorum. Askerlik ruhuna yakışan bir adımı atmak bizimi için bir görevdi. İstiyoruz ki, profesyonel askerliğe geçişin bu bir adımı olsun. Bugün 5 milyondan fazla bunu bekleyen insanımız var. Çok büyük bir yığılma var.

28 GÜN ASKERLİK ŞARTI

Kulis bilgisi, duyuma buna gerek yok. Biz şeffaf insanlarız. Yeni gelişmeyi sizinle paylaşmak istedim. 25 yaş ve 15 bin TL öngörüsüyle beraber, 25 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor. Çalışmalar takdir, komisyonundur. Şu anki bedelli teklifinin içeriğini değerlendirecek olan genel kuruldur. Bizim teklifte, 15 bin bedel, 25 yaş sınırı ve 25 gün askerlik yapma şartı geliyor."

Akşam saatlerinde Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda ele alınan teklife dair yapılan görüşmeler sırasında bedelli askerliğin süresi 28 güne çıkarıldı. (HABER MERKEZİ) 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER