Baskın Oran: 7 Haziran havası var

HDP’nin seçim bildirgesini yorumlayan Prof. Dr. Baskın Oran, “İçerik olarak hem bir Türkiyeli Kürt partisi içeriğiydi hem de özgür düşüncenin dile getirilmesiydi” dedi.

Baskın Oran: 7 Haziran havası var

Halkaların Demokratik Partisi’nin (HDP) açıkladığı seçim bildirgesi toplantısına katılan Prof. Dr. Baskın Oran, “Çok olumlu buldum” dedi. 

‘ATMOSFER OLUMLU’

Bildirgenin salonda coşkuya neden olduğunu ifade eden Oran, “Coşkulu ve tam destek veren salon vardı. Güçlü, heyecanlı bir dinleyici kitlesi vardı. Ben çok olumlu buldum” yorumunda bulundu. 

‘HDP’NİN VAATLERİ DAHA SOMUT’

HDP’nin seçim bildirgesi için, “İçerik olarak hem bir Türkiyeli Kürt partisi içeriğiydi hem de özgür düşüncenin dile getirilmesiydi” diyen Oran, şöyle devam etti: “Bu arada tipik sloganları da vardı. Yani herkese para dağıtacağız, buna şu kadar zam yapacağız. Banan kalırsa bunlar klasik partilerin seçim vaatleri. Onlara çok fazla girmemek iyi olurdu. Ama seçim havasıdır, anlaşılabilir. Düzen partilerinde bölük pörçük, seçim sonrasına ilişkin ifadelere rastladık. Mesela CHP, ‘OHAL’i kaldıracağız’ diyor. HDP bildirgesinde de vardı fakat daha somuttu. ‘Derhal Ak Sarayı boşaltacağız, orayı ne yapacağımız halka soracağız, OHAL’i kaldıracağız’ gibi daha somut şeyler vardı. Bu da normal çünkü en çok canı yanan Kürtler.”

‘ÖNLEM ALINMALI’ 

Oran, bildirgenin 7 Haziran 2015 sürecindeki havayı yansıttığını dile getirerek, şunları söyledi: “7 Haziran havası vardı, coşkusu vardı. Fakat bir eksiklik vardı; eğer Erdoğan kalkıp da 7 Haziran’ı 1 Kasım’a dönüştürmeye kalkarsa ne yapılacak? Muhalefet partileri, hayır cephesi bunun cevabını şimdiden aramak ve tedbirlerini almak zorundalar.”(MA)

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER