Baro: Elazığ Cezaevi’nde 2 tutuklu darp edildi bir tutuklunun kolu kırıldı

DİYARBAKIR – Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu Üyesi Öykü Çakmak, Elazığ'daki cezaevlerinde 2 tutuklunun gardiyanlarca dövüldüğünü, koğuş aramalarında bir tutuklunun kolunun kırıldığını, HDP eski Milletvekili Mülkiye Birtane'nin ise insanlık dışı muamele nedeniyle tedaviyi reddettiğini aktardı.

Baro: Elazığ Cezaevi’nde 2 tutuklu darp edildi bir tutuklunun kolu kırıldı

Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi'yi anma eyleminin 166'ncısını gerçekleştirdi. Adliye önünde yapılan eylemde konuşan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Gazal Bayram Koluman, Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü tarafından hazırlanan ve muhtemel 3 faili işaret eden raporu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sunmalarına rağmen hiç kimsenin ifadeye dahi çağrılmadığını söyledi. Tahir Elçi cinayetinin failleri bulunmadan, gereği yapılmadan bu işin peşini bırakmayacaklarını vurgulayan Koluman, sözü Diyarbakır Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Üyesi Avukat Öykü Çakmak'a bıraktı.

Diyarbakır Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu olarak yıllardır cezaevlerinde meydana gelen hak ihlallerine karşı mücadele verdiklerini aktaran Çakmak, cezaevlerinde şiddet ve hukuka aykırı diğer uygulamaların artarak devam ettiğini belirtti. 

'AYNI KONULARLA YİNE GÜNDEME GELMİŞTİR'

"Süngerli oda, kimlik taşıma uygulaması, işkence, kötü muamele ve tecrit haberleriyle gündemden düşmeyen Elazığ Kampüs Cezaevinde yeniden bu konular gündeme gelmiştir" diyen Çakmak, tutuklu ve hükümlü ailelerinin Diyarbakır Barosu ve İnsan Hakları Derneğine yaptıkları başvurular sonrası ilgili cezaevini ziyaret ettiklerini ve tutuklularla görüştüklerini kaydetti. 

Çakmak, görüşmede, tutukluların kendilerine anlatımlarını, "25 Şubat Pazartesi günü Elazığ 1 Nolu Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Lütfü Sönmez ve Mazlum Deniz isimli mahpusların spor faaliyetine çıkmadan gardiyanlarca durdurularak 'Sizi döveceğiz, bize itaat edeceksiniz' şeklinde tehditlere maruz kaldığı, yaklaşık bir saat sonra da odalarına gelen gardiyanlarca 'Başgardiyanla görüşmeniz olacak, bizimle gelin' dendikten sonra kameraların olmadığı bir alanda işkenceye maruz kalmıştır. Yaklaşık 15 dakika devam eden bu işkence sırasında odalarında bulunan diğer mahpusların işkence edilen mahpusların çığlık ve bağrışmaları seslerini duymaları üzerine mazgallara vurarak engel olmaya çalışmışlardır" ifadeleriyle anlattı. 

'6 GARDİYAN TARAFINDAN DARP EDİLDİ'

Söz konusu tutukluların 6 gardiyan tarafından darp edildiğinin, 4 gardiyanın da olayı izlediği yönünde bilgilerin kendilerine verildiğini dile getiren Çakmak, darp ve işkence sonrası yaşanan gelişmeleri, "Mazlum Deniz'in yüzünde ve gözünde darp izleri olduğu, yine Lütfü Sönmez adlı mahpusun aldığı darbe sonucu dudağının patladığı aktarılmıştır. Mazlum Deniz hastaneye kaldırılması sonucu darp raporu almış ve suç duyurusunda bulunmuş, ancak Lütfü Sönmez isimli mahpus hastaneye götürülmemiştir. Akabinde cezaevi idaresi tarafından tüm mahpuslar hakkında mazgala vurulması sebebiyle soruşturma başlatılmıştır" sözleriyle aktardı. 

'TEK KİŞİLİK ODALARA ALINDILAR'

Elazığ 2 no'lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda mahpuslarla yaptığı görüşmede, birçok mahpusun 1 Mart 2019'da açlık grevine girdiğini, o tarihte gardiyanların arama adı altında koğuşlara girerek aynı koğuşta bulunan Nevzat Demir ve Tahir Temel adlı tutukluların darp edildiği, bir tutuklunun kolunun kırıldığı bilgisini paylaşan Çakmak, darp edilen tutukluların tek kişilik odalara alındığını vurguladı.

'SAĞLIK SORUNLARI CİDDİ BOYUTA ULAŞMIŞ'

Cezaevlerinde açlık grevlerinin 83üincü günü olduğunu hatırlatan Çakmak, "Mahpusların sağlık sorunlarının ciddi boyutlara ulaştığının altını çizmek isteriz. Mahpuslar, İHD ve Baroya yazılan mektuplara el konulduğu ve personelin grevcilere dönük provokatif hareketler içinde bulunduğunu ifade etmişlerdir" diye konuştu.

'BİRTANE TEDAVİSİNİ DURDURDU'

Çakmak, Elazığ Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi Kars eski Milletvekili Mülkiye Birtane'yle yaptıkları görüşmeye ilişkin de şu bilgileri aktardı: "Mülkiye Birtane ciddi sağlık sorunları sebebiyle yapılan hastane sevklerinde ring aracında 3-4 saat boyunca kelepçeli tutulduğunu, doktor muayenesinde de ancak çok ısrarcı olunduğunda kelepçelerin çözülerek muayene edildiğini ifade etmiştir. Hastalıklarının ilerlemiş olması ihtimaline karşı ve cezaevinde kalamayacağı hususunun tespiti açısından Elazığ Adli Tıp Kurumuna gitmesi gerekirken gördüğü bu insanlık dışı muamele sebebiyle tedavisini durdurmak zoruna kalmıştır."

'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ'

Konuyu ilişkin hazırladıkları raporu, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını söyleyen Çakmak, olaya ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayarak, "Başta söz konusu cezaevi personeli olmak üzere, cezaevi müdürleri ve olaylarda kastı ve ihmali olan tüm kamu görevlilerinin yargı önünde çıkarılması gerekmektedir. İşkenceye göz yuman bir anlayışı asla kabul etmeyeceğiz ve bu uğurda mücadele etmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 

Çakmak, yaşananlara ilişkin Adalet Bakanlığı’nı önlem almaya çağırdı.

Çakmak, Diyarbakır E Tipi Cezaevinde henüz tutuklanan bir kişinin intihar ettiği bilgisine ulaştıklarını ancak bu bilgiyi resmi yetkililere doğrulatamadıklarını söyledi.

Yapılan oturma eyleminin ardından açıklama sona erdi.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 22:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER