‘Barış dedikçe üstümüze tank ve topla gelenler savaşın sorumlusudur’

Cizre ilçesinde yüzden fazla insanın hayatını kaybettiği bodrumlarında incelemelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Barış dedikçe üstümüze tank ve topla gelenler bu savaşın sorumlusudur’ dedi.

‘Barış dedikçe üstümüze tank ve topla gelenler savaşın sorumlusudur’
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği ve sokağa çıkma yasağının kısmi olarak devam ettiği Şırnak’ın Cizre ilçesine gitti.

Cizre ilçesinde yüzden fazla insanın hayatını kaybettiği bodrumlarında incelemelerde bulunan Demirtaş ve beraberindeki heyet, birinci bodrum önünde açıklamada bulundu.

Demirtaş’ın açıklamasının satırbaşları şöyle:

‘Yüzlerce insanımız katledildi’

“Cizre halkının dik duruşunu kutlamak gerekiyor. Burada maalesef yüzlerce insanımız katledildi. Kaybettiğimiz her bir kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine ve halkımıza sabır diliyorum.

“Şuanda bile üzerinden aylar geçmesine rağmen ne kadar vahim bir tablonun olduğu hala gözler önünde. Birkaç mahalle, sivil yerleşim alanları tank ve top atışlarıyla tümünden yok edilmiş durumda. Burada bir savaş suçu işlenmiştir.

‘Basın üzerinde büyük bir baskı var’

“Sivillere ait yerleşim alanlarına orduya ait tank, top ve ağır silahlarla operasyon yapmak bir savaş suçudur. Aylardır Cizre’de bunlar yaşanıyor. İdil’de, Silopi’de, Şırnak’ta, Gever’de, Nusaybin’de benzer durumlar yaşanıyor ve aynı suç işleniyor.

“Ve maalesef ki Türkiye’nin bir kısmının bundan haberi bile yok. Görünmesin, duyulmasın diye basın üzerinde büyük bir baskı var. Hali hazırda Cizre’nin bütün sokaklarında büyük bir baskı ve yasak devam ediyor. Gördüğünüz gibi burada bir eş genel başkan olarak ben açıklama yaparken bile 2911 sayılı yasaya aykırıdır diye müdahale etmeye çalışan tuhaf birimler var. Kim oldukları belli değil.

‘Hükümet olarak hesabını vereceksiniz’

“Buradaki vahşetin boyutunu görmek isteyen herkes bu gün Cizre’nin dik duruşunun yanında yer almalıdır. Yapılmaya çalışılan şey Cizre’yi yıldırmak, korkutmaktır. Ama herkes şunu bilmeli ki, faşist barbarlık karşısında halkımız asla diz çökmeyecektir.

“Yaptığınız her türlü hukuksuzluğun hükümet olarak hesabını vereceksiniz. Kanunsuzluğun hesabını mutlaka vereceksiniz.

“Davutoğlu şunu bilmeli ki, şu emri verdiği için nasıl Bosna kasabı yargılandı, ceza aldıysa senin de bir gün ulusal veya uluslararası yargı önünde hesap vermen için elimizden geleni yapacağız. Sanmasınlar bu barbarlığı yapanların yanına kar kalacaktır. Ve sanmasınlar halkımız bu barbarlık karşısında korkacak, unutacak ve diz çökecektir.

‘Dayanışmaya çağırıyoruz’

“Tüm halkımızı yıkımın olduğu yerlerle dayanışmaya çağırıyoruz. Her bir sokağımızı, caddemizi, iş yerimizi dayanışma içinde inşa edebilecek güçteyiz. Bu barbarlık tarihine karşı kahramanlık tarihini yazmış halkımızın 7’den 70’e herkesin yanında olduğunun bilinmesi lazım.

“Cizîr a Botan defalarca barbar zihniyetler tarafından teslim alınmaya çalışıldı. Bu gün de bunu yapmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Halkımız iradesinin etrafında dimdik, sağlam bir şekilde duracak ve bu gölgesinden bile korkan AKP zihniyetine asla pabuç bırakmayacaktır

‘Savaşın sorumlusu hükümettir’

“Barış dedikçe üstümüze tankla, topla halkımızın her bir yaşam birimine vahşice saldıranlar bu savaşın sorumlusudur. Hükümettir bunun sorumlusu. AKP’den başka bunun sorumlusu yoktur ve mutlaka bunun hesabını verecektir.”Kaynak : imc

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER