Babası HDP'li olduğu için güvenlik soruşturmasına takıldı

GÜNCEL- Sağlıkta düzenlemeleri içeren yasa teklifinin Meclis tutanaklarına yansıyan görüşmelerinde güvenlik soruşturmalarına takılanlar ile ilgili "fişleme" örnekleri ortaya çıktı. Bu örneklerden biri, bir hekimin babasının “HDP il yönetiminde olduğu” şeklinde.

Babası HDP'li olduğu için güvenlik soruşturmasına takıldı

AKP'nin sağlıkta düzenlemeleri içeren “Sağlıkta Şiddet Yasa Teklifi”; Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'ndan geçti. Teklif, Genel Kurul'da kabul edilirse Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen doktorlar Sağlık Güvenlik Kurulu (SGK) ile anlaşması olan yerlerde çalışamayacak.  

Güvenlik soruşturmasına takılan hekimler ise 600 günlük zorunlu hizmet süresince hiçbir hastanede çalışamayacak. Bu süreyi tamamladıktan sonra da, özel hastanelerde çalışabilecekler ancak; yazdıkları raporların adli geçerliliği olmayacak.  

Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan hekim sayısı yaklaşık bin 500'ün üzerinde. Yaklaşık bin 200 hekim ise şu an, zorunlu kamu görevine başlamadan önce güvenlik soruşturmasının sonucunu bekliyor. Teklif ile birlikte gündeme gelen ve mahkeme kararları olmayan güvenlik soruşturmaları sonuçlarında "fişleme" örnekleri mevcut. 

MAHKEME KARARI OLMAYAN FİŞLEMELER 

Meclis tutanaklarına yansıyan, mahkeme kararları olmayan "fişleme" örnekleri, Sağlık Bakanlığı'na nereden gönderildiği bilinmeyen bu ibarelerin altında, "Bunların gerektiği zaman delil olarak değerlendirilmemesi, tek başına değerlendirilmemesi hususu önem arz etmektedir” diye yazıyor. 

Ayrıca; “Geçmiş eğitim verileri bilgilendirme amaçlı gönderilmiş olup tek başına değerlendirilmemesi hususu önem arz etmektedir” ifadeleri yer alıyor.

Bir hekim için Sağlık Bakanlığı'na gönderilen "fişleme” örneğinin birinde, “Mevcut veri kaynaklarında yapılan çalışma neticesinde şahıs hakkında talebe esas teşkil edecek güncel örgütsel bir bilgiye rastlanılmamakla birlikte... FETÖ/PDY'ye müzahir olduğu gerekçesiyle kapatılan bir okulda stajyer öğrenci olarak kaydının bulunduğu tespit edilmiş" şeklinde ibare yer alıyor. 

‘BABASI HDP İL YÖNETİMİNDE OLDUĞU İÇİN…’

Bir başka hekim için ise, “Şahıs hakkında bir talebe esas teşkil edecek güncel örgütsel bir bilgiye rastlanılmamakla birlikte, babasının HDP il yönetimine seçildiği şeklinde istihbari mahiyette bilgilerin elde edildiği..." ,  başka bir güvenlik soruşturması sonucunda ise, "Mevcut veri kaynaklarında yapılan çalışma neticesinde şahıs hakkında talebe esas teşkil edecek güncel örgütsel bir bilgiye rastlanılmamakla birlikte, babasının Bank Asya’ya para yatırdığı şeklinde istihbari bilgiler elde edildiği..." ifadeleri yer alıyor. 

Tutanaklara yansıyan güvenlik soruşturması mağduru A.B. isimli şahıs ise mağduriyetini şu sözlerle anlatıyor: “Ne suçum olduğunu da bilmiyorum. Annem bir ara barış mitingine katılmıştı, herhalde suçumuz odur.” 

Mezopotamya ajansı/ Diren Yurtsever 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER