AYM’den ‘Kürt Ulusal Birliği’ kararı

ANKARA – Anayasa Mahkemesi, Kürt Ulusal Birliği’nin toplanması için tutukluların yazdığı mektuba el konulması için, “Mektubun şiddeti meşru gösteren, şiddete teşvik edici ve özendirici bir şekilde kaleme alındığı görülmektedir” dedi.

AYM’den ‘Kürt Ulusal Birliği’ kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 11 tutuklunun “Kürt Ulusal Birliği Kongresi”nin toplanması amacıyla Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) gönderdikleri mektupların verilmemesini ihlal olarak görmedi. Kongrenin toplanması için bir çağrı mektubu kaleme alan 11 tutuklunun PDK Ankara Temsilciliği’ne gönderildiği mektuba ilişkin cezaevi idaresince “çizilemeyecek kadar çok sakıncalı ifade görüldüğü” gerekçesiyle muhataplarına gönderilmemesine kararı verildi.

KONGRE ÇAĞRISI 

Söz konusu mektubun ilgili bölümü şöyle: “Sayın PDK yetkilileri, DAİŞ karşısında direnebilen, gücünü kırarak geriletebilen tek güç PYD öncülüğünde savaşan YPG/YPJ ve Rojava halkıdır. Bu konuda PYD Eş Başkanı Sayın Salih Müslim’in çağrısı esastır. T.C. Kürt halkının imhasında ısrar etmektedir. Kürt halkının Rojava'da büyük bedellerle gerçekleştirilen ulusal başarıların teminatı, ulusal birliği ilkeler temelinde sözleşmeye ve kurumlaşmaya kavuşturmaktır. Bunun için de Ulusal Kongreyi gerçekleştirmektir. Başta PDK olmak üzere herkesi Ulusal Kongrenin gerçekleşmesi için toplanmaya çağırıyoruz."

MEKTUP AYM’YE TAŞINDI 

Ulusal kongrenin toplanması için taraflardan birisi olan PDK’ye çağrı yapılan bu mektubunu muhataplarına gönderilmemesi kararı sonrası hükümlülerden Muhittin Pirinççioğlu, “haberleşme hürriyetinin ihlal edildiği” gerekçesiyle konuyu AYM’ye taşıdı.

Pirinççioğlu’nun bireysel başvurusunda, mektubundaki ifadelerin ifade özgürlüğü kapsamında kalan ve suç unsuru içermeyen ifadeler olduğunu bu nedenle de mektubun gönderilmemesi kararının demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü olmadığını kaydetti.

AYM KARARI

Başvuruyu değerlendiren AYM, “kabul edilemez” olarak değerlendirirken, “Kürt Ulusal Kongresi” için kullanılan ifadeler de dikkat çekti. Kararda, yıllardır tartışılan ve toplanması için Türkiye’de çalışmaların yürütüldüğü kongreye dair şu ifadeler yer aldı: “Terör örgütünün geçmişte gerçekleştirdiği ve halen devam ettirdiği eylemlerinden övgüyle bahsedildiği mektupta, Türkiye Cumhuriyeti devleti katliam yapmakla itham edilmektedir. Öte yandan silahlı bir terör örgütünün ideolojisini ve bu kapsamdaki icrasını meşru gösterecek şekilde gelecekte büyük bir kongre tertip edilmesi ve bu kongreye katılımın sağlanması çağrısıyla mektup sona erdirilmektedir.”

AYM kararında, “Mektupta kullanılan üslup göz önüne alındığında mektubun şiddeti meşru gösteren, şiddete teşvik edici ve özendirici bir şekilde kaleme alındığı görülmektedir” diyerek, haberleşme hürriyetine yönelik açık ve görünür bir ihlalin bulunmadığına hükmetti.(Mezopotamya Ajansı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER