AYM: Cezaevinde olmak eğitim hakkından yoksun bırakılma değildir

ANKARA – AYM, cezaevinde bulunduğu dönemde lisansüstü eğitime devam edemeyen Seyran Çakmakçı’nın eğitim hakkının ihlal edildiği yönündeki başvurusunu “kabul edilemez” buldu.

AYM: Cezaevinde olmak eğitim hakkından yoksun bırakılma değildir

Anayasa Mahkemesi (AYM), hükümlüyken lisansüstü eğitimini tamamlayamayan Seyran Çakmakçı’nın eğitim hakkı ihlaline ilişkin bireysel başvurusunu “kabul edilemez” olarak karara bağladı. Maltepe Açık Cezaevi’ndeyken aldığı disiplin cezası sonrası kapalı cezaevine gönderilen Çakmakçı, cezaevi koşullarından dolayı Beykent Üniversitesi’ndeki lisansüstü eğitimini tamamlayamadı. 

BAKANLIK EĞİTİM HAKKI İHLALİNE DAİR GÖRÜŞ SUNMADI

Bunun üzerine eğitime erişim imkanının elinden alındığını, verilen cezanın kanuni dayanaktan yoksun olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuru sonrası AYM’nin görüş talep ettiği Adalet Bakanlığı başvurucu Çakmakçı’nın eğitim hakkına dair şikayetleri hususunda bir görüş sunmadı. Çakmakçı ise beyanında bakanlığın eğitim hakkına dair şikayetler hususunda bir görüş sunmamış olmasının başvurusunun haklılığını gösterdiğini ifade etti. 

‘EĞİTİME DEVAM EDEBİLME İMKANI TANINIYOR ANCAK...’

Başvuruyu karara bağlayan AYM, kararında Anayasa'da anılan şekilde bir pozitif yükümlülük bulunmamasına karşın, ilgili mevzuatta yer verilen düzenlemeler çerçevesinde devletin, tutuklu ve hükümlülerin ceza infaz kurumunun olanakları çerçevesinde birtakım eğitim faaliyetlerine devam edebilmesine imkan tanıdığını hatırlattı. 

Ancak, bu eğitime katılımın sınırlandırılması hususunda Anayasa'nın 13'üncü maddesindeki ölçütlere uygunluk değerlendirmesi yapıldığının kaydedildiği AYM, “Başvurucunun tam zamanlı lisansüstü eğitime katılamamasının nedeni bir mahkumiyet kararına bağlı olarak kapalı ceza infaz kurumunda hükümlü statüsünde bulunmasıdır” denildi. 

‘EĞİTİMDEN YOKSUN BIRAKILMA OLARAK DEĞERLENDİRİLEMEZ’

Başvuruyu “kabul edilemez” olarak değerlendiren AYM, bunun gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Hükümlülerin tam zamanlı eğitime erişimlerinin engellenmesi başka bir ifadeyle kapalı ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulundukları süre zarfında tam zamanlı eğitim faaliyetlerine devam edememeleri Anayasa'nın 42. maddesinin birinci fıkrası kapsamında eğitim hakkından yoksun bırakılma olarak değerlendirilemez.”

Mezopotamya Ajansı/ Hayri Demir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER