Asker ve polis seçmenin en çok olduğu Çukurca adayları: Halkımız iradesine sahip çıkacak

HAKKARİ - Bölgede en çok asker ve polis seçmenin bulunduğu merkezlerin başında yer alan Çukurca'da 31 Mart seçimleri ayrı bir önem kazanıyor. HDP'nin Çukurca eşbaşkan adayları Hividar Ertunç ve Ebubekir Kanar, tüm bunlara rağmen Çukurca halkının iradesine sahip çıkacağını söyledi.

Asker ve polis seçmenin en çok olduğu Çukurca adayları: Halkımız iradesine sahip çıkacak

Asker ve polis sayısının seçmen sayısını geçtiği iddialarıyla gündeme gelen Hakkari'nin Çukurca ilçesi, seçimlerin en kritik geçeceği merkezlerin başında yer alıyor. Son üç yılda yüzlerce kalekol ve karakolun inşa edildiği ilçe, tam bir askeri üs durumuna getirilmiş durumda. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Çukurca eşbaşkan adayları tüm bunlara rağmen halkın tekrar iradesine sahip çıkacağı görüşünde. 

‘BELEDİYECİLİKTE HİZMET ANLAYIŞI’ 

Eşbaşkan Adayı Hividar Ertunç, kritik bir seçim sürecinden geçtiklerini, seçilmeleri durumunda özelikle kadınların haklarını savunmak ve kadın belediyeciliği konusunda çalışacaklarını belirtti. Ertunç, “Kayyum politikalarına karşı en büyük gayemiz, güçlü kadın iradesiyle bu politikaları darmadağın etmektir. Her türlü ötekileştirme politikalarına karşı halkımızla birlikte mücadele edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmeden, çalışan haklarını koruyarak, kadın gücümüze güç katarak güçlü bir politika izleyeceğiz. Belediyecilikte hizmet anlayışını öne süreceğiz. Halkımıza, gençlerimize, kadınlarımıza iş imkanları sağlayarak onları sistemin baskılarından kurtaracağız” diye konuştu. 

KADIN VE GENÇLİK PROJELERİ 

Öncelikle kadın sığınmaevi ve rehabilitasyon merkezlerinin kurulmasına önem vereceklerinin altını çizen Ertunç, “Gençlik eğitim merkezlerinde gençlerimize kütüphane kuracak, müzik ve tiyatro gibi etkinliklerin yapılmasına olanak verecek çalışmalar yapacağız. İlçede ihtiyaç duyulan taziyeevi ve düğün salonları yapılarak halkın bir araya gelmesine, örf ve adetlerin yaşanmasına destek olacağız. İlçede çevrenin korunması için çevre bilincini geliştirecek programlar düzenleyeceğiz" dedi. 

'ŞEFFAF BİR ANLAYIŞ’ 

Diğer Eşbaşkan Adayı Ebubekir Kanar da, halkın her seçimde olduğu gibi bu seçimde de iradelerine sahip çıkacağını söyledi. Kanar, "31 Mart günü yapacağımız seçim kayyum politikalarına son verecek. Barikatları kaldırarak belediyeyi halka açacağız. Hem seçim öncesi hem de seçimden sonra arkadaşlarımızla oturup Çukurca’nın geleceğini ele alarak, halk belediyeciliğini hayata geçireceğiz. Halka açık ve şeffaf bir anlayışın yanı sıra, ilçenin gereksinimlerini ele alarak bir model yaratacağız. Yani; belediyecilik anlayışımızda kadın ve gençliğin önerilerine öncelik vererek çalışacağız” dedi. 

'TARİHİ YAPILARIN RESTORASYONU’ 

Kanar, diğer projelerini de şöyle anlattı: “İlçeyi organik tarıma teşvik ederek halkın ekonomisinin güçlenmesini sağlayacak adımlar atacak, tarım sulama projelerinin geliştireceğiz. Çocuklar için parklar, halkımızın dinlenmesi için mesire alanlarını çoğaltacağız. Biyolojik atık su arıtma tesisi kurarak ekolojik dengeyi sağlayacağız. Yine ilçemizde halkevleri, tarihi dokularının korunması için Çukurca kale evleri gibi tarihi yapıların restorasyonların yapılması, turizme kazandırılması çalışmalarını yürüteceğiz. Gençlerimize iş konusunda her türlü desteğin verilmesini sağlayacak çalışmalar yürüteceğiz."

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER