Altan kardeşler ve Ilıcak davasında müebbet kararı

Mahkeme heyeti hükmünü açıkladı. 500 günü aşkın süredir tutuklu bulunan 6 sanık, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında müebbet kararı

HABER MERKEZİ-15 Temmuz darbe girişiminin ardından 'FETÖ' soruşturması kapsamında tutuklanan yazarlar Ahmet ve Mehmet Altan ile Nazlı Ilıcak'ın yargılandığı dava karar aşamasına geldi. Duruşmada sanık gazetecilerin son sözleri alandı.

Gazeteciler Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ile akademisyen Mehmet Altan'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 7 sanığın son sözleri alındı. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki binada görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak , Mehmet Altan, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül getirildi. Tutuksuz sanık Tibet Murat Sanlıman ve avukatlar da duruşmada hazır bulundu. Sabah saat 10.00 sıralarında başlayan duruşmada Mahkeme Başkanı Kemal Selçuk Yalçın, sanıklara son sözlerini sordu.

SON SÖZLER SÖYLENDİ

Tutuklu sanık Nazlı Ilıcak, "Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi içtihadı benim masumiyetimi göstermektedir. Mehmet Altan'a yöneltilen suçlamalar benimkiyle benzerdir. Bizim durumumuz AYM kararıyla emsal sayılmıştır. Kararınızın bu içtihat çerçevesinde vermenizi diliyorum ve beraatimi talep ediyorum" dedi.

'NE OSMANLI NE CUMHURİYET TARİHİNDE BUNUN BİR BENZERİ YOK'

Ahmet Altan ise, "Ben yüzlerce kez yargılandım. Askeri vesayet, 28 Şubat davalarında ve DGM denilen ucubelerde yargılandım. İlk defa Anayasa suçu işleyen mahkeme ile karşı karşıyayım, Bildiğim kadarıyla ne Osmanlı, ne Cumhuriyet tarihinde bunun bir benzeri yok. Bu hukuk dışı, yasa dışı Anayasa dışı eylemlerden yolculuktan vazgeçmek herkes için daha hayırlı olacaktır" diye konuştu.

'HEPİMİZİN SIĞINAĞI EVRENSEL HUKUKTUR'

Mehmet Altan da, "18 aydır beni gizemli delil tanımlamasıyla cezaevinde tutan anlayışa AYM, 3 kez hak ihlali kararı verdi. Yüce Divan yargılasa 3 kez beraat etmiş olacaktım. Hepimizin sığınağı evrensel hukuktur. Anayasa ile çelişen yaklaşım hukuk devletini öldürür. Sizin benimle ilgili vereceğiniz karar Anayasayı yok sayma noktasındaki ürkütücü resmi ya karartıp korku filmine çevirecek ya da umut serpintisi ile aydınlatacak" şeklinde konuştu. Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini talep etti.

KARAR AÇIKLANDI

Verilen aranın ardındanmahkeme heyeti hükmünü açıkladı. 500 günü aşkın süredir tutuklu bulunan sanıklar, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak ile beraber 7 kişinin yargılandığı davada; Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek ve Fevzi Yazıcı "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Davada Tibet Sanlıman tutuksuz olarak yargılanıyordu.

Mahkeme "Meclisi ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamalarından karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER