‘Aladağ davası sümen altı edilmeye çalışılıyor’

ADANA - Aladağ’da 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt faciasının dava dosyası mahkeme mahkeme dolaşıyor. Dönemin ilçe kaymakamı Ziya Filizer'in ihmalden yargılandığı dava ile birleştirilmek istenen dosya yeniden ayrı mahkemelerde görülecek. Ailelerin avukatı Ömer Çelik, “Dava sümen altı edilmeye çalışılıyor” dedi.

‘Aladağ davası sümen altı edilmeye çalışılıyor’

Adana'nın Aladağ ilçesinde, 11'i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 öğrencinin de yaralandığı yurt faciasına ilişkin açılan iki ayrı dava mahkemeler arasında gidip geliyor. Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, dönemin ilçe kaymakamı olan Ziya Filizer’in 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava ile birleştirme kararı Adana Bölge Mahkemesi 3’ücü Ceza Dairesi tarafından uyuşmazlık nedeniyle bozuldu. 

Dosyayı inceleyen daire, birleştirme kararını kaldırarak yangınla ilgili tutuksuz 18 sanığın yargılandığı dava dosyasının tekrar Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Karara göre, yurt faciasıyla ilgili davanın görülmesine Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Filizer’in yargılandığı davanın da Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine devam edilecek.

ADİL YARGILANMA

Kadarı aileler adına değerlendiren Sosyal Haklar Derneği (SHD) avukatlarından Ömer Çelik, "Bulunduğumuz aşama itibariyle olayın tüm faillerinin yargılandığı bir mahkemede karar verilmesi mümkün görünmüyor" dedi. Çelik, sorumluların yargılamadan kaçırıldığı ve çoğu zaman "muktedirler"  tarafından aklandığı bir süreç yaşadıklarını dile getirdi. Çelik, "Ailelerin tek isteği adil bir yargılama ile olayın tüm sorumlularının tespit edilmesi ve cezalandırılması. Ancak delillerin dahi karartıldığı bir yargılama sürecinden bunu beklemek gün geçtikçe zorlaşıyor. Sosyal Haklar Derneği olarak Adana ve Kozan mahkemelerinde görülmekte olan davaların ve Aladağlı ailelerin adalet arayışının takipçisi olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

‘MAHKEME TARİHİ BELİ DEĞİL’

"Dava sümen altı edilmeye çalışılıyor" diyerek süreci özetleyen Çelik, Adana Bölge Adliye Mahkemesi 3'üncü Ceza Dairesi'nin davayı tekrardan Kozan'a gönderdiğini ve kendilerine halen duruşma gününün tebliğ edilmediğini vurguladı. Çelik, "Kozan Ağır Ceza Mahkemesi yeni bir tensip kararı oluşturarak yargılamaya devam edecek. Olayın üzerinden geçen uzun süreye karşı henüz çok yeni bir yetki tartışması yapmışken adil yargılamadan bahsetmek mümkün görünmüyor. Mevcut bilirkişi raporlarına karşı itirazlarımızı yapacağız" dedi.

'ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRECEK'

Ailelerin ve kendilerini tek talebinin adalet olduğunu hatırlatan Çelik, şunları söyledi: "Kozan Ağır Ceza Mahkemesinin heyetinde değişiklik oldu. Ancak yeni heyetin, olayda kasta varan fail davranışlarına bakış açısını görüp değerlendirmeye varabiliriz. Kasıt ve ihmaller yığınının bulunduğu bir dosyada verilebilecek en üst sınırdan faillerin cezalandırılmasını bekliyoruz. Aileler ve bizler adalet istiyoruz. Adalet arayışımız ve mücadelemiz devam edecek." 

Mezopotamya ajansı /Hamdullah Kesen

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER