AKP’liler FT'ye konuştu:Herkes endişeli, en zor seçimimiz olacak

Financial Times, 24 Haziran seçimlerini analiz ettiği yazısında AKP'nin bu seçimde parlamento çoğunluğunu kaybedebileceğini yazdı.

AKP’liler FT'ye konuştu:Herkes endişeli, en zor seçimimiz olacak

Ekonomi ve siyasi analizleriyle bilinen İngiliz Financial Times gazetesi, 24 Haziran erken seçimlerini analiz etti. Gazetenin Ankara'daki muhabiri Laura Pitel imzalı haberde, bazı hükümet görevlilerinin, "Herkes endişeli, en zor seçimimiz bu olacak" dediği aktarıldı. Haberde AKP'nin bu seçimlerde parlementoda çoğunluğu kaybedebileceği de belirtildi.

Ankara’da gözlem yapan Financial Times muhabirine konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen AKP’li bazı görevlilerin açıklamalarına dayandırılan haberde İyi Parti’nin broşürlerini dağıtan Hamza Gürsoy isimli bir kişi, “Rakibiz ama yan yana çalışıyoruz. Erdoğan’la savaşmak için bir araya geldik” yorumuna yer verildi. 

"BUGÜNE KADAR Kİ EN ZOR SEÇİM" 

Birgün'ün FT'in analizine dayandırdığı haberine göre, seçimlerden dolayı AKP üyeleri arasında bir endişe olduğunu söyleyen bir hükümet görevlisi, “Herkes endişeli. 24 Haziran bugüne kadar ki en zor seçim olacak” dediği belirtilirken, Financial Times, analist ve seçim anketlerine göre AKP’nin Meclis'te çoğunluğu kaybetme ihtimalinin olduğunu ve ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalacağını aktardı.

“HEP AYNI ŞEYİ SÖYLÜYORUZ: KÖPRÜ YAPTIK, HAVAALANI YAPIYORUZ”

Özellikle ekonomik durumun da AKP içerisinde endişe yarattığı belirtilirken, geçen yıl yapılan referandum sonrasında Erdoğan ve Bahçeli’nin erken seçim kararı sonrasında parti içinde seçim kampanyasının sönük geçtiğine dair şikayetler geldiği belirtildi. Bir yetkili, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden reklamcı Erol Olçok’un yeteneklerine ihtiyaçları olduğunu söylerken, “İnsanlar bu sefer o kadar heyecanlı değil, ne biz ne de seçmenimiz. Daha önce söylediğimiz şeyleri söylüyoruz: Yeni bir köprü yaptık, yeni bir havaalanı yapıyoruz. Güzel sloganımız yok, güzel şarkımız yok” ifadesini kullanıyor.

"HDP RAKİPLERİNDEN DESTEK ALIYOR"

Financial Times gazetesi muhabiri, partilerin seçime ittifak içinde girmelerinin de muhalefet için önemli bir adım olduğunu aktarırken, “3 muhalefet partisi olağandışı bir birlik gösterisi yaptı. Dördüncü parti HDP paktın dışında ama rakiplerinden destek alıyor” yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 22:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER