Açlık grevi eylemleri yayılıyor: 226 tutuklu süresiz dönüşümsüz eylemde

GÜNCEL-Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde başlatılan süresiz -dönüşümsüz açlık grevi eylemleri yayılıyor. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’le birlikte bugün itibariyle en az 226 tutuklu eylemde.

Açlık grevi eylemleri yayılıyor: 226 tutuklu süresiz dönüşümsüz eylemde

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 64'üncü gününde. Güven'in ardından aynı taleple 16 Aralık’ta 9 ayrı cezaevinden 35 tutuklu, 17 Aralık'ta 5 farklı cezaevinde bulunan 20 tutuklu, 20 Aralık'ta bir cezaevinde 4 tutuklu, 26 Aralık'ta 16 cezaevinde 66 tutuklu, 28 Aralık'ta 1 cezaevinde 1 tutuklu, 5 Ocak'ta ise 22 farklı cezaevinde 94 tutuklu 6 Ocak’ta 2 cezaevinde 5 tutuklu tarafından başlatılan eylem yayılarak devam ediyor.  

Süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine Leyla Güven de 8 Kasım’da tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nden başlamıştı.  

Cezaevlerinde açlık grevinde olan tutukluların yer, tarih ve isimleri şöyle: 

“8 KASIM

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi: Leyla Güven.

16 ARALIK

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi: Hacer Halil Yusuf, Ruhşan Bozan, Özlem Özdemir, Ayten Gülsüm, Özlem Söyler. 

Kandıra F Tipi 1 Nolu Kapalı Cezaevi: İbrahim Kaya, Umut Çamlıbel, Yusuf Başaran, Güven Süvarioğlu, Rıdvan Güven, Necla Atak.

Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi: Mehmet Bozdağ, Atilla Coşkun Özer, Ömer Kabul, Abdullah Kızılkaya. 

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi: Metin Serhat, Harun Alkan, Musa Candemir.

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi: Cengaver Aykul (Patnos Cezaevi'nde açlık grevine girdikten sonra Elazığ'a sürgün edildi)

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi: Sercan Gümüş, Rıdvan Kaya, Nimetullah Cinkılıç, Hayati Üzmen, Cüneyt Aslan. 

Van F Tipi Kapalı Cezaevi: Cihan Tamur, Barış Kahraman, Şahin Öncü, Azim Sökemen, Bahtiyar Kemal Hasan.

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi: Evin Kaya, Kibriye Evren, Hilal Ölmez.

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi: Ali Bektaş, Dilgeş Yaşar, Abdullah Aydın. 

17 ARALIK 

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi: Esma Başkale, Belgin Kanat, Zozan Kutum, Reyhan Coşmuşlu. 

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi: Ahmet Osman, Seyhan Kurt, Yakup Kaymaz.

Kandıra F Tipi 2 Nolu Kapalı Cezaevi: Sadettin Yaşar, Turan Günana, Mesut Atış.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi: Ramazan Çeper, Zerdeşt Oduncu, Adem Arslan. 

Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi: Özgür Gürbüz, Adem Öztürk, Cemal Narcı, İsmail Berkan, Hilmi Özsoy, Mazlum Özağar, Halil Temel. 

20 ARALIK

Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi: Figen Şahin, Emine Kılıç, Gülistan Tekin, Çiğdem Şakar. 

26 ARALIK 

Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi: Uğur Çiçek, Abdurrahman Yılmaz, Mehmet Kaplan, Serhat Güzel.

Silivri 9 Nolu Cezaevi: Seyhan Çiçekli.

Silivri 5 Nolu Cezaevi: Zafer Sağlam, Abdulselam Akdoğan, Yusuf Bayram, Halil Ay, Şiyar Yıldırım, Hamza Doğrul.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi: Serdar Şahin, Ahmet Sürme, Ümit Akgümüş, Ahmet Arif Yöyler, Roger Tirej Özalp.

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi: Sinan Çelik, Rıdvan Turan, Burhan Barut, Erhan Aydın, Ali İlhan Bayer.

İzmir (Aliağa-Şakran) 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi: Mehmet Durak, Tanju Yıldırım, Nihat Ekmez,  Yakup Güneş,  Ramazan Atalay.

Şakran (İzmir) Kadın Kapalı Cezaevi: Rahşan Aydın, Ebru Güden, Gülten Akgün.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi: Süheyla Taş, Zeliha Ustabaş, Saliha Taşkesen.

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi: Sedat Alçiçek, İsa İpekli, Davud Önder, Emrah Ubiç, Kerem İmrak, İsmet Akın. 

Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi: Süleyman Benzer, Mehmet Erbey.

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi: Erdal Polat, Abdullah Oral, Sami Öztürk.

Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi: Ozan Alpkaya, Halis Dağhan.

Bafra F Tipi Kapalı Cezaevi: Abdullatif Teymur. 

Elazığ 2 Nolu Kapalı Cezaevi: Ahmet Tekin, Serkan Eren, Yasin Güngör. 

Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi: Serhat Sezgin, Mithat Tunç, Salih Koyun, Metin Çakır, Hamdullah Acar, Ünal Özdağ, Mehmet Şirin Baycu, Ercan Gökçe, Sinan Gökçe, Süleyman Saydam, Mehmet Kılıç, Mehmet Yalçınkaya, Ersin Arıkan, Nurullah Yılmaz, İsmail Çetin.

Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi: Saliha Cebe, Dilan Barin.

28 ARALIK 

Manisa T Tipi Cezaevi: Şemsettin Erdem. 

5 OCAK

Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi: Mesut Canbey, Ramazan Sayan, Nevin Gökçe, Zelal Başboğa.

Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi: Siraç Keskin, Abdullah Kaya, Agit Yılmaz, Engin Okutucu, Şeyhmus Can, Zinar Doğan. 

Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi: Serdar Taşkın, Ekrem Gün, Mikail Mungan, İnan Söylemez, Sipan Karabulut. 

Balıkesir Kepsut Cezaevi: Mazlum Cesur, Muhtesim Ertuğrul, Tarık Aliçi, Mehmet Aşkara. 

Kayseri Bünyan T Tipi 2 Nolu Cezaevi: Özkan Kart, Bülent Öztürk, M. Aydın Söğüt, M. Emin Akkuş, Emrullah Abay. 

Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi: Berivan Bitmen, Maşallah Erbey, Merge Polat. 

ŞanlıUrfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi: Uğur Toğyıldız, Selman Büyüktop, Ömer Kaya, Mahmut Öngör, Kemal Yiğit, Semra Akhan, Sabiha Ünder.

Elazığ F Tipi 1 Nolu Cezaevi: İsa Eşsiz, Murat Ergen, Ergül Tuncay. 

Silivri 5 Nolu Cezaevi: Edip Akyıldız, Cihan Demir, Hikmet Ölçer, İbrahim Özdaş, Hüseyin Yıldız. 

Tarsus T Tipi 1 Nolu Cezaevi: Erdal Emeç, Fesih Tekin, Deniz Özdemir, Mehmet Fatih Bingöl, Serhat Yıldırım, Murat Karaaslan, Halef Yiğit. 

Diyarbakır T Tipi 1 Nolu Cezaevi: Fırat Ertunç, Recep Bal, Mazlum Dilek, Adnan Yiğittekin ve soyadı öğrenilemeyen Faruk isimli tutuklu.  

Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi: Seyfettin Kurt, Murat Kozat, Ali Haydar Elyakut.

Bayburt T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi: Delila Roj Ekmen, Fatma Yıldırım, Sevgi Aka Gündüz.

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi: Dilan Yıldırım, Menal Temel, Nurşen Tekin, Hatice Kaymak. 

Tekirdağ F Tipi 2 Nolu Cezaevi: Mazlum Selçuk, İsmet Taş. 

Osmaniye T Tipi 1 Nolu Cezaevi: Hasan Alan, Mikail Pelit, Mehmet Kılıç, Zinar Demir, Oktay Gül, Hasan Muammer İbiş.  

Mardin M Tipi Kapalı Cezaevi: Bayram Demirhan, Vedat Duyuş, Mahsun Şen, Zana Yılmaz, Şerif Demirtaş, Barış Akkuş, Birdal Abay. 

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi: İnan Akın, Harun Kaya, Yusuf Budak.

Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi: Bozan Açlan, Yorgun Bektaşoğlu, Metin Keleş. 

Mardin'de eylemde olan iki kadın tutuklunun ismi ise öğrenilemedi.

Samsun Vezirköprü M Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve isimleri öğrenilemeyen 5 tutuklunun eylemi de devam ediyor.  

Maltepe Kapalı Cezaevi: Ersan Nazlır, Cesim Yıldırım. 

6 OCAK

Şanlıurfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi: Sinan Çelik, Ali Erdem, Rıza Yüksekbağ, Muhammed İlgün, Enver Kanmaz."

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER