85 yaşındaki Hazar'ı öldüren asker hakkında yakalama kararı

DİYARBAKIR - Lice'de trafiğe kapalı yolda Pakize Hazar’a (85) çarparak ölümüne neden olduğu için 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasına katılmayan zırhlı araç sürücüsü uzman çavuş S.K. hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

85 yaşındaki Hazar'ı öldüren asker hakkında yakalama kararı

HABER MERKEZİ -Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 14 Haziran 2017 tarihinde trafiğe kapalı Mümin Ağa Caddesi’nde yaşlılık maaşını almak için gelen 85 yaşındaki Pakize Hazar’a çarparak ölümüne neden olan Kirpi tipi zırhlı aracın sürücüsü uzman çavuş S.K. hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına başlandı. 

Lice Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık S.K. katılmazken, Hazar'ın oğlu Veysi Hazar ile avukatı katıldı. 

İddianamenin kabul kararı ve özetinin okunmasıyla başlayan duruşmada, Hazar'ın oğlu Veysi Hazar'ın şikayetçi olarak ifadesi alındı.

'SANIĞIN CİDDİ KUSURU VE İHMALİ SÖZ KONUSUDUR'

Olayda en değerli varlığı olan annesini kaybettiğini ifade eden Hazar, "Sanık kusurludur, çünkü kaza trafiğe kapalı bir yolda meydana gelmiştir. Babam 86 yaşındadır. Anne vefat etmeden önce babama bakıyordu. Bu olay nedeniyle babamın da psikolojisi bozuldu ve ailece mağdur olduk. Sanıktan şikayetim devam etmektedir. Davaya katılmak istiyorum. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyorum" dedi.  

Ardında söz alan Hazar ailesi avukatı Serdar Yel ise, sanık uzman çavuş S.K'nin olayda yüzde 100 kusurlu olduğunun Adli Tıp Kurumu raporuyla sabit olduğunu belirterek, "Bu olayda sanığın ciddi kusuru ve ihmali söz konusudur. Çünkü olay trafiğe kapalı bir yerde meydana gelmiştir. Ayrıca kazaya karışan zırhlı aracın içerisinde çevreyi gösteren kameralar da mevcuttur. Sanık aracı kullanırken aracın çevresindeki görüntülere bakmamıştır. Bu nedenle sanığın kusuru sonucu Pakize Hazar vefat etmiştir. Şikayetimiz devam etmektedir. Tanıkların dinlenmesi ve sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep ediyoruz" diye belirtti.

TANIKLAR ZORLA MAHKEME GETİRİLECEK

İfade ve savunmanın ardından ara kararını açıklayan hakim, duruşmaya katılmayan sanık uzman çavuş S.K'nin ifadesinin alınması için hakkında “yakalama emri” çıkarılmasına karar verdi. 

Hakim, sanığın yakalanması durumunda CMK 226. maddesi gereğince ek savunma hakkı verilmesi ve savunması alındıktan sonra ise, serbest bırakılmasına hükmetti. Lice İlçe Jandarma Komutanlığına yazı yazılarak, olaya karışan zırhlı aracın dışarıya gösteren kamera kayıtlarının olup olmadığının sorulması ve usulüne uygun davetiyelere rağmen duruşmaya gelmeyen tanıklar İsa Gürcan Sarıakçalı ve Hasret Yaşarer hakkında da mahkemeye zorla getirilmeleri yönünde karar verildi. 

Dava, eksikliklerin tamamlanması için ileri bir tarihe ertelendi.MA

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 23:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER