6’ncı Filo eyleminin 50’nci yılı: Deniz'ler olma günüdür

İSTANBUL - 6’ncı Filo askerlerinin kovulmasının 50’nci yıl dönümünde bir araya gelen DİP üyeleri “Gün umutsuzluğa kapılma günü değil, emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşı Denizler olma günüdür” dedi

6’ncı Filo eyleminin 50’nci yılı: Deniz'ler olma günüdür

Devrimci İşçi Partisi (DİP), 6’ncı Filo askerlerinin ülkeden kovulmasının 50’nci yıl dönümünde Dolmabahçe’de basın açıklaması düzenledi.

Açıklamayı yapan DİP üyesi Naz Şakar, tarihlerinin Siyonizm’e karşı Filistin’e gidip direniş kamplarında mücadele eden Deniz Gezmiş’lere dayandığını belirtti. Bugünkü gençliğin anti-emperyalist mücadele dinamiğinden öğrenecek pek çok şeyi olduğunu ifade eden Şakar, “Emperyalistlere ve NATO’cu, İsrail dostu işbirlikçi burjuva partilerine 6’ncı Filo’yu unutma diyoruz. Sanmayın ki sizi bir daha bu limanlara demir atamayacak kadar korkutan gençlik geçmişte kaldı. Biz üzerimize düşen görevin bilincindeyiz. Bu yüzden 6 Ocak’ta, geçmişte Komer’in arabasının yakıldığı yerde Amerika ve İsrail bayraklarını yakarak 68 gençliğinin anti-emperyalist mücadelesine sahip çıktık” diye konuştu.

‘EMPERYALİZMLE MÜCADELE BAYRAĞINI BIRAKMAYACAĞIZ’

Tarihleriyle gurur duyduklarını ve sahip çıkacaklarının altını çizen Şakar, “Bizler emperyalizme karşı mücadele bayrağını 6’ncı Filo’yu denize dökenlerden, Komer’in arabasını ateşe verenlerden devraldık. Ülkemizdeki son emperyalist üssü kapatmadan, son emperyalist askeri kovmadan, NATO’yu, ABD’yi, AB’yi, Siyonist İsrail’i defetmeden de bu bayrağı bırakmayacağız. Bugün emperyalizmin ve Siyonizm’in kana buladığı Ortadoğu’da kurtuluşun tek yolu budur” şeklinde konuştu.

‘GÜN UMUTSUZLUĞA KAPILMA GÜNÜ DEĞİL’

Bir tek an bile ABD’den ve AB’den medet ummadıklarını ifade eden Şakar, “Üniversiteleri tahakküm altına alan, memleketin üstüne çöken istibdat rejiminden kurtulmak için emperyalistlere güvenmedik. Gençliğin mücadelesine güvendik. Yüzümüzü emekçi halka, işçi sınıfına çevirdik. Gün sızlanma, umutsuzluğa kapılma günü değildir. Emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşı Denizler olma günüdür” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER