3. Havalimanı'nda şirket çark etti: İşçilerin eylemi devam ediyor

İSTANBUL - 3. Havalimanı inşaatında kötü çalışma koşulları sebebiyle iş bırakan işçilerin taleplerini kabul eden işveren, geri adım attı. Eylemlerini devam ettirme kararı alan işçiler, bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin toplantı düzenleyecek.

3. Havalimanı'nda şirket çark etti: İşçilerin eylemi devam ediyor

İş cinayetleriyle gündeme gelen İstanbul 3. Havalimanı'nda iki gün önce yaşanan ve 17 işçinin yaralanmasıyla sonuçlanan servis kazası nedeniyle işçiler sabah saatlerinde eylem başlattı. Sabah erken saatlerde başlayan eyleme kısa sürede tüm işçiler dahil oldu. Eylemin kitleselleşmesi üzerine şirket yetkilileri bölgeye jandarma kuvvetlerini çağırdı. TOMA'larla şantiyeye giren jandarma ekipleri, işçilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Eylemin kanunsuz olduğunu ileri sürüp sonlandırmasını isteyen jandarma, tüm engellemelere rağmen eylemi durduramadı. Yağmur nedeniyle eyleme kısa süreli ara veren işçilerin koğuşların olduğu yerde yeniden toplanması üzerine jandarma ekipleri işçilere gaz bombalarıyla müdahale etti. Eylemin büyüyerek devam etmesi üzerine bölgeye otobüslerle çevik kuvvet polisleri takviye edildi. İşçilerin kaldığı Akpınar kampı girişi jandarmalar tarafından tutuldu. Şantiyeye çağrılan polisler de kampın içine yığınak yaptı. Şirket yetkilileri, eylem nedeniyle işçilere temsilcilerini seçme ve görüşme yapma çağrısında bulundu.

ŞİRKET YETKİLİLERİNİ BARETLE KOVALADILAR

İşçileri eylemden vazgeçirmek isteyen şirket yöneticileri, bir kamyonetle koğuşların olduğu bölgeye gelerek konuşma yapmak istedi. İşçiler şirket yönetimini, alkış, slogan ve ıslıklarla protesto etti. Tepkilere rağmen kamyonet kasasına çıkarak konuşma yapmak isteyen şirket yetkililerine işçiler baretlerini fırlattı. Bunun üzerine yetkililer alandan ayrılmak zorunda kaldı.

İGA’DAN EYLEM AÇIKLAMASI

İGA Havalimanı İşletmesi de, işçilerin eylemine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada bu sabah erken saatlerde işçileri inşaat alanına götürmesi gereken servislerin, kötü hava koşulları nedeniyle gecikmesi sonucu işçilerin yağmur altında bekledikleri sırada mağdur oldukları ve bu durumu protesto ettikleri belirtildi. Olayı yakından izlediğini iddia eden İGA yönetimi ve ilgili resmi makamların işçilerle diyalog halinde olduklarını söyledi. 

İşçiler düzenledikleri eylemde 15 maddelik taleplerin kabul edilmesini istedi. İşçilerin eylemi sonrasında geri adım atarak işçi temsilcileriyle görüşen şirket yöneticileri, kendilerine sunulan taleplerin tümünü kabul ettiği bildirdi. Ancak kısa bir süre sonra çark eden şirket yöneticileri, taleplerini kabul etmediğini söyledi.  İşçilerin talepleri ise şu şekilde: 

"* Eyleme katılan işçiler işten atılmayacak.

* Habersiz şekilde işten atılanlar işe iade edilecek

* Servis sorunu çözülecek

* Yatakhane, lavabo, banyo temizlikleri düzenli olarak yapılacak, tahtakurusu sorunu çözülecek

* Revir personelinin işçilerle ilgilenmesi, gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi sağlanacak, işçilere dönük aşağılayıcı muamele engellenecek

* Maaşların tamamı hesaba yatırılacak, elden maaş ödemesi yapılmayacak

* Geçmişe dönük ödenmeyen ücretler ödenecek

* İşçi ve formenler aynı yemekhanede yemek yiyecek

* Sorunlara sebep olan İGA yetkilileri görevden alınsın

* Talepler basın karşısında okunacak

* İş cinayetleri çözülecek

* 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilerin ödemelerinin yapılması

* Bayram ikramiyesi verilmesi

* Azerbaycanlı işçilerin bulunduğu ekibin başı Selim Öztürk’ün yarattığı mağduriyet dolayısıyla işten atılması

* İşçi kıyafetlerinin verilmesi"

İŞÇİLER YENİDEN EYLEME BAŞLADI

Şirket yöneticilerinin talepleri kabul etmediğini bildirmesi üzerine işçiler bir kez daha eyleme başladı. Şu saatler itibari ile eylemlerini devam ettiren işçiler, saat 19.30'da bir araya gelecekleri toplantıda bundan sonra nasıl bir tutum sergileyeceklerini kararlaştıracak. Toplantıya İYİ-SEN ve Dev Yapı-İş Sendikası temsilcileri de katılacak.

HDP ve CHP milletvekilleri olmak üzere, çok sayıda sendika ve siyasi parti de işçilerin eylemine destek verdi.

İNŞAAT-İŞ: YÖNETİM BİNASININ CAMLARI KIRILDI

İnşaat-İş Sendikası’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "3. Havalimanı şantiyesinde arka arkaya yaşanan iş cinayetleri ve iş kazalarından dolayı, çalışma koşullarının giderek ağırlaşmasından dolayı üyelerimizin de içinde bulunduğu iş durdurma eylemi gerçekleşmektedir" denildi. Eylemi görüntüleyen üyelerinin, "Video çekimi yapanlar tek tek belirlenip cezalandırılacaktır” denilerek tehdit edildiğini aktaran İnşaat-İş, "Plazaların olduğu yere doğru yürüyüş gerçekleşiyor. Yönetim binasının camları kırıldı. Eyleme katılan işçi sayısı giderek artıyor" paylaşımında bulundu.

İŞTE YAĞMUR ALTINDA SERVİS BEKLEYEN İŞÇİLER

İnşaat ve Yapı işçileri Sendikası (İYİ-SEN) de, sosyal medya hesabında yaptığı bir video paylaşımıyla, eylemin temel sebeplerinden biri olan servis sorununu ortaya koydu. Eylem öncesinde çekilen görüntülerde yüzlerce işçinin servis beklerken yağmurdan korunmak için brandanın altına sıkıştığı görülüyor. Yine aynı görüntülerde üstü açık alanlarda servis bekleyen çok sayıda işçinin de yağmur altında ıslandığı görülüyor. İYİ-SEN, yağmur altında servise binmeye çalışan işçilerin görüntüsünü “Türkiye'nin en büyük havalimanı yapmakla övünenler bizleri insanlık onuruna yakışmayan şartlara mahkum ediyor. En temel ulaşım hakkımız karşılanmıyor” mesajıyla paylaştı.

Dünyanın en büyük toplama kampı: 3. Havalimanı

'Dünyanın en büyük havalimanı olarak' tanıtılan 3. Havalimanı'nın ismi kötü çalışma koşulları ve iş cinayetleriyle gündeme geliyor. İşçiler havalimanı için 'toplama kampı' diyor.

İşçiler, bugün sabah erken saatlerden itibaren çalışma koşulları nedeniyle eylem başlatarak, günboyu işbaşı yapmayacaklarını belirtti. İşçilerin eylemine Jandarma gaz bombasları ve TOMA'larla saldırdı.

Bittiğinde yıllık 200 milyon yolcuya hizmet vermesi beklenen Atatürk Havalimanı'nın 3 katı büyüklüğündeki 3. Havalimanı bugünlerde isim tartışmasıyla gündeme geliyor. Ancak havalimanında çok konuşulmayan başka gerçekler de var. Yeni havalimanı inşaatı sırasında 70'e yakın doğal gölet dolduruldu ve yüzde 85'i orman olan bir alan yok edildi. Havalimanı inşaatı iş cinayetleri ve kötü çalışma koşulları nedeniyle de gündemde.  

İŞÇİ ÖLÜMLERİ 35'İ BULDU

'Atatürk' isminin verilmesi için imza kampanyası başlatılan yeni havalimanının adı iş cinayetleriyle anılır hale geldi. Havalimanında çalışan bir kamyon şoförü bu yılın şubat ayında Cumhuriyet gazetesine verdiği bilgide 400 işçinin iş cinayetinde hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Büyük tartışma konusu olan bu sayı Çalışma Bakanlığı tarafından yalanlasa da 27 işçinin havalimanı inşaatında hayatını kaybettiği bu haberden sonra ilk kez ortaya çıktı.

İnşaat İş Sendikası'nın son verilerine göre ise bu sayı son işçi ölümleriyle birlikte 35'e çıktı.

Hayatını kaybeden işçi arkadaşları için eylem yapan işçiler "Her gün iki ölü çıkıyor" ifadelerini kullanıyor.

Havalimanındaki yaralanmalar ise hiç gündeme gelmiyor,  yaralanmaların sık sık yaşandığı inşaatta işçiler seslerinin duyulmamasından şikayetçi.

SORU ÖNERGELERİ YANITSIZ KALDI

Dünyanın en büyük havalimanı olarak tanıtılan havalimanında  iş cinayetleri nedeniyle işçiler sık sık eylem yaparken CHP Milletvekili Veli Ağbaba ve Ali Şeker ile HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Meclis'e işçi ölümleriyle ilgili soru önergeleri verdi. Ancak bu önergelerin hiçbiri yanıtlanmış değil.

'İŞÇİ ÖLÜMLERİ TRAFİK KAZASI GİBİ GÖSTERİLİYOR'

CHP'li Ali Şeker, önergesinde havalimanı şantiyesinde birçok iş cinayeti yaşandığını, ancak bunların 'trafik kazası' gibi yansıtıldığını ifade ederek "Şantiyede dolgu alanlar olduğu için sık sık çökmeler meydana geldiğini ihmaller sonucu çok sayıda işçinin yaşamını yitirdiğini" kaydetti.

29 Ekim'de açılacağı belirtilen havalimanında çalışan 30 bine yakın işçinin çalışma koşulları nedeniyle çok sayıda eylem düzenlendi.

Çalışma koşullarının çok kötü olduğunu vurgulayan işçiler şu şikayetleri dile getiriyor:

- Yağmurun altında bekletiyorlar. Odalarımız tahtakurusu, pire dolu,

- Koğuşta yataksız ve tahtakurularıyla mücadele ediyoruz,

- Otobüsler yarım saatte bir saatte gelmiyor. Kaldığımız kampta servis kalkıyor. Bu servisler yetersiz. Bir saat sırada bekliyoruz birbirlerimizi ezerek biniyoruz.

Bu yılın ocak ayında Üçüncü Havalimanı inşaatında çalışan yaklaşık bin 500 işçi, eylem yaparak kötü çalışma koşullarını ve hak gasplarını protesto etmiş, çalışma koşulları düzeltilmeyen işçiler diğer aylarda da benzer eylemler yapmıştı. 

'GÖLET SULARIYLA DUŞ ALIYORUZ'

Üçüncü havalimanı inşaatında çalışan bir işçi tarafından kaleme alınan ve Evrensel gazetesinde iletilen mektupta da çalışma koşullarına ilişkin şu ifadeler işçilerin nasıl koşullarda yaşadığını gözler öne sermişti:

"16 binden fazla işçinin çalıştığı alandaki çalışma koşullarının insaniyetten uzak. İşçilerin tuvalete gitme vakti dahi yok. Buzdolabı dahi yok. Çevrede oluşmuş göletlerden gelen sularla duş alıyoruz. Bu göletlerden gelen sularla duş alıyoruz. Sağlıklı mıdır onu da bilmiyoruz. Yemekhanelerimiz bile farklı. İnanın A Haber ve ATV dışında başka kanal çekmiyor. Burada uydu sadece bu kanalları çekiyor. Tabi onların da suçu yok! Mesai bitiminde çarşıya gitmek haram herhalde… Çünkü servis yok. Bir nevi toplama kampındayız. İş bitiminden başka dertleri yok varsa yoksa iş. Kimsenin dinlenmesi, sıkıntılar umurlarında değil. Her gün yüzlerce işçi girip çıkıyor. Bu yüzden artık dışarıdan yabancı uyruklu işçi alımı yapılıyor. Pakistan, Vietnam, Gürcistan…"

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER