10 kişi 27 aydır tutuklu, dosya gizli, iddianame yok

MARDİN - Derik’te 27 aydır tutuklu bulunan ve haklarında bugüne kadar iddianame hazırlanmayan 10 kişi, dosyalarına konulan gizlilik kararı nedeniyle neyle suçlandıklarını bilmiyor.

10 kişi 27 aydır tutuklu, dosya gizli, iddianame yok

Mardin’in Derik ilçesinde 24 Haziran 2016’da yapılan ev baskınlarında Ecevit Gökalp, Ömer Ersu, Murat Aksin, Mehmet Emin İzci, Cafer Elikli, Mehmet Salih Eliş, Nurullah Eliş, Mahsum Şen, Sinan Karabük, Mahmut İnan, Gurbet Çiçek, Ömer Erol ve Mehmet Ayaz gözaltına alındı. 

İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde 4 gün gözaltında kalan 13 kişi, sevk edildikleri adliyede ,“örgüt üyesi olmak”la suçlandı. Savcılıktaki ifadelerinden sonra sevk edildikleri mahkemece tutuklanan yurttaşlar, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.  

SAVCI İHRAÇ EDİLDİ

13 kişiyi “Suçunuzu itiraf edin, yoksa hepiniz cezaevini boylarsınız” diye tehdit eden savcı ise daha sonra Gülen Cemaati soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra görevinden ihraç edildi.

DOSYA İÇİN GİZLİLİK KARARI

Dosyalarına gizlilik kararı konulan ve 2 yıl 3 aydır tutuklu bulunan yurttaşlar, ne ile suçlandıklarını bilmiyor. Derik Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma evresinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra iddianame hazırlanması için dosyayı Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Ancak iddianamenin ne zaman hazırlanacağı konusunda avukatlara herhangi bir bilgi verilmedi. Avukatların uzun süren tutukluluk nedeniyle yaptıkları girişimler sonucu Gurbet Çiçek, Ömer Erol ve Mehmet Ayaz, 25 ay sonra tahliye edildi. 

CEZALARI İNFAZA DÖNÜŞTÜ

Çoğu evli ve çocukları olan yurttaşların aileleri de uzun süren tutukluluk nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşıyor. Gizlilik kararı nedeniyle neden tutuklandıklarını bilmeden 27 aydır cezaevinde olan yurttaşların uzun tutuklukları infaza dönüşmüş durumda. Avukatların her ay iddianamenin gecikmesine dair yaptıkları itirazlara sadece “iş yoğunluğu” gerekçe gösterilerek soruşturmanın hangi aşamada olduğu konusunda net bir bilgi verilmiyor.

6 ÇOCUKLA TEK BAŞINA KALDI

Tutuklu inşaat işçisi Murat Aksin’in (41) eşi Züleyhan Aksin, eşinin tutuklandığından beri zar zor geçindiklerini, eve bakacak kimsenin olmadığını, en büyüğü 16 yaşında olan 6 çocuğa tek başına bakmak zorunda kaldığını söyledi. Aksin, maddi durumundan kaynaklı eşinin görüşüne bile gidemediğini aktardı. Tüm yaz boyunca sadece 20 günlüğüne bir tarlada çapa işinde çalışmaktan başka bir iş bulamayan Aksin, okula gidecek olan 5 çocuğunun giderlerini nasıl karşılayacağını düşünüyor. Aksin, eşinin tutukluluk süresinin tüm aileyi mağdur ettiğini dile getirdi.(Mezopotamya ajansı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER