Yalçın: "28 Şubatçıların Mal Varlıklarına El Konulsun, O Para Yetimlere Aktarılsın"

Memur-Sen “1 Milyon Üye” hedefiyle başlattığı 81 ilde yapılan teşkilat buluşmaları devam ediyor. Bu kapsamda İzmir İl Buluşması’nda teşkilata hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 28 Şubat darbe sürecine ilişkin olarak,...

Yalçın: "28 Şubatçıların Mal Varlıklarına El Konulsun, O Para Yetimlere Aktarılsın"
Memur-Sen “1 Milyon Üye” hedefiyle başlattığı 81 ilde yapılan teşkilat buluşmaları devam ediyor. Bu kapsamda İzmir İl Buluşması’nda teşkilata hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 28 Şubat darbe sürecine ilişkin olarak, “Darbe hazine’ye yaklaşık 400 milyar liraya mal oldu. Bunun hesabı sorulsun, cuntacıların mal varlıklarına el konulsun, o para öksüzlere ve yetimlere aktarılsın” dedi.
28 ŞUBAT DARBESİ HAZİNEYE 400 MİLYAR DOLARA MAL OLDU
Ankara’da Memur-Sen’in de müdahil olduğu 28 Şubat davasına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Yalçın, 28 Şubat dönemiyle ilgili eski başbakanlar Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller’in de dönemin davasının görüldüğü mahkemeye ifadeye çağrıldığını hatırlatan Yalçın, "Yaptığınız yanlışlar sizi kabirde sıkacak. O yüzden gidin ifade verin. Milyarlarca dolar toplayanların aldığı paraları kursaklarından çıkarıp, yetime, fakire, sabit gelirliye verilmesinin yolunu açmaları için onlara çağrıda bulunuyorum. o devrin size yaptırdıklarını ifade edin" şeklinde konuştu.
Yalçın, "28 Şubat’da Anadolu sermayesine darbe indirildi, baronlar hazineyi yönetir hale geldi, bazıları bir gecede zengin oldu fatura vatandaşa kesildi. Darbe hazine’ye yaklaşık 400 milyar liraya mal oldu. Bunun hesabı sorulsun, cuntacıların mal varlıklarına el konulsun, o para öksüzlere ve yetimlere aktarılsın" ifadesini kullandı.
YALÇIN’DAN İSTİKRAR VURGUSU
Sivil iradeyi yok saymak için kurulan tezgahlara, hazırlanan kumpaslara izin vermeyeceklerini ifade eden Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, “Milletin egemenliğini çalmak isteyen küresel aktörlere ve onların içerdeki işbirlikçilerine fırsat vermeyeceğiz. Milleti ve milletin değerlerini esir alan ve milletin yeniden egemen olmasıyla son bulan vesayet ikliminin, tekrar hakim kılma çabalarına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. İstikrarın sürmesi için herkesi sorumlu davranmaya davet eden Yalçın, "İstikrarını sürdüren Türkiye; sadece kendi milletimiz için değil Filistin, Suriye, Bosna, Kosova, Makedonya, Somali, Myanmar, Arakan, Doğu Türkistan, merhamet ve adalet bekleyen batının mağdur ettiği bütün dünya mazlumları için de büyük bir ümit ışığıdır" şeklinde konuştu.
1 MİLYON 111 BİN YOLCULUĞUMUZ SÜRÜYOR
Teşkilat buluşmasında konuşan Ali Yalçın, 1 milyon üye hedefiyle yollarına devam ettiklerini vurgulayarak şunları dedi:
“Herkes için kazanan teşkilatın, bir sendikal duruşun, herkesi kazanabileceğinden hareketle ’Öncü medeniyet, güçlü sendika, büyük Türkiye ve 1 milyon üye’ diyerek yola revan olduk. Kol kola girmeye, 1 milyon sayısına en kısa zamanda ulaşmaya var mısınız? Sendikacı olmak topyekun ayağa kalkmaktır. Bir ay içerisinde 7 ekiple 81 ilde, teşkilatımızla ve üyemizle buluşmak, sendikamıza yeni halkalar eklemek, yeni birleri yan yana dizebilmek, 111’i, 1 milyon 111 bin yapabilme yolculuğumuzu teşkilatımızla paylaşmak için yola çıktık ve Bismillah dedik.”
TOPLU SÖZLEŞMEDEN HERKES MUTLU OLDU
Toplantıda konuşan Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu ise 3. Dönem Toplu Sözleşme süreci hakkında bilgilendirme yaptı. Kamu görevlilerinin ’evet’ demeyeceği ve mutlu olmayacağı hiçbir toplu sözleşmeye imza atılmayacağının kararlı bir şekilde kamuoyuna deklare edilmesi ile sürece başladıklarını belirten Tufanoğlu, “Bilimsel ve istişare ile hazırladığımız reel teklifler ile kararlı duruşumuz sonucu, 3. Dönem Toplu Sözleşmelerinde kamu görevlileri bütçeden ve milli gelirden enflasyonun çok çok üzerinde bir pay alarak enflasyonu nakavt etti, tuşa getirdi” değerlendirmesini yaptı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER