Uzmanından Mobese İle İlgili Analizler

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’nin (MOBESE) tüm yurtta yaygınlaştırılması projesini yürüten Elektrik-Elektronik Mühendisi Nevzat Büküm, emniyet kurumu için çok büyük kolaylıklar sağlayan MOBESE'nin emniyet güçlerinin adeta her taraftaki...

Uzmanından Mobese İle İlgili Analizler
Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’nin (MOBESE) tüm yurtta yaygınlaştırılması projesini yürüten Elektrik-Elektronik Mühendisi Nevzat Büküm, emniyet kurumu için çok büyük kolaylıklar sağlayan MOBESE'nin emniyet güçlerinin adeta her taraftaki gözü haline geldiğini belirtti.

Ülkemizde yürütülen en önemli iç güvenlik projesi olan KGYS ile ilgili projenin 6 yıl boyunca koordinasyonunu, yürütümünü ve teknik tasarımını yapan, 2005 yılında da Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’nin (MOBESE) düzenli ve standart hale getirilmesi ve tüm yurt geneline yaygınlaştırılması için proje çalışmalarını başlatan Elektrik-Elektronik Mühendisi Nevzat Büküm, konuyla ilgili analizlerini açıkladı. Büküm, kendi döneminde bütün iller ve 50 civarında büyük ilçede sistemin bitirilerek çalışır duruma getirildiğini söyledi. Büküm, bu çalışmanın tamamlayıcı amacının sistemin özellikle büyük ilçelerin tamamına yaygınlaştırılması, jandarma bölgelerini de kapsar hale getirilmesi ve ülke çapında entegrasyonunun yapılarak, belirlenen merkezlerden izlenmesinin sağlanması olduğunu belirtti. Büküm, bu konuyla ilgili gerekli tasarım ve teknik-idari çalışmaların yapıldığını fakat son iki Emniyet Genel Müdürü’nün konuya bakışlarının bu çok önemli sonucu geciktirip kesintiye uğrattığını söyledi.

Büküm, MOBESE sisteminin yine kendisinin koordinasyonunu yapıp 2007’de açıkladığı ulusal çapta bir proje olan Anayurt Güvenlik Sistemi’nin bir parçası olmasının hedeflendiğini ifade etti. Büküm, Anayurt Güvenliği Projesi ile ülke genelinde kullanılmakta olan ve hazır olan bütün güvenlik ve savunma sistemleri ile bunlara ait lojistik sistemlerin ve birimlerin tek

bir merkez üzerinden koordine edilmesinin, izlenmesinin, sevk ve yönetiminin amaçlandığını ve bu şekilde halkın can güvenliği ve emniyetine, ülkemizin her türlü savunmasına ve güvenliğine yönelik tehditler ve terör saldırılarına karşı en üst düzeyde korunması için bilimsel analiz ve mühendislik metodolojisi kullanılarak tam bir entegrasyon yapılmasının ve ülke güvenliğini ilgilendiren bütün sistemlerin ve kaynakların tek bir merkezden izlenebilir ve yönetilebilir olmasının amaçlandığını belirtti.

MOBESE İLE POLİSİYE OLAYLAR HIZLA AYDINLATILIYOR

MOBESE sistemi, ilk olarak 2003 yılında İstanbul’da dönemin İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun talimatıyla uygulandı. 2005 yılında göreve gelen Nevzat Büküm, Aksu’nun talimatıyla projenin düzenli ve standart hale getirilmesi ve tüm yurt geneline yaygınlaştırılması için proje çalışmalarını başlattı. Sistem kapsamında geliştirilen ve temin edilen plaka tanıma, kırmızı ışık ve hız ihlal sistemleri, ülke genelinde trafiğin kontrolü ve önleyici-caydırıcı özelliğiyle trafik yönetimine önemli katkı sağladı. MOBESE sayesinde gerekli bölgelerin canlı olarak yetkili birimler tarafında takip edilmesi ve kayıt altına alınması ve buna bağlı olarak gerekli sevk ve idarenin hızla yapılmasıyla şüpheli ya da suçluların yakalanması, çeşitli terör olaylarının ve çözülmesi zor veya imkansız birçok polisiye olay ve durumun hızla aydınlatılması mümkün hale gelerek, trafiğe yönelik birçok faydasının yanında özellikle ölümlü trafik kazalarında önemli azalma sağlandı.

MOBESE teknik anlamda da büyük faydalar getirdi. Haberleşmede kripto teknolojisinin kullanılması ile görüntü ve veri iletimi güvenli hale getirildi. Ayrıca sistem sayesinde çalıntı araç, suça karışmış araç ve bunların seyir güzergahları ve yerleri konularında da güvenlik güçlerinin işleri önemli ölçüde kolaylaştı. Sistem, kazalardan şüpheli kişilere ve diğer güvenlik riski olan tüm durumlar ile ilgili olarak emniyet kurumlarının vazgeçilmezi haline geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER