Umut Oran'dan Twitter Açıklaması

Türkiye’de, Twitter'ın kapanmasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Twitter bir özgürlük. Bu anlayış Türkiye’ye yakışmayan bir anlayıştır" dedi.CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Twitter’ın kapanması...

Umut Oran'dan Twitter Açıklaması
Türkiye’de, Twitter'ın kapanmasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Twitter bir özgürlük. Bu anlayış Türkiye’ye yakışmayan bir anlayıştır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Twitter’ın kapanması konusunda CHP Burdur İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Oran, bugün Burdur’da olduklarını belirterek şöyle konuştu: "Türkiye’nin çok önemli bir gündemi var. Bu gündemle ilgili burada açıklama yapmak durumunda kaldım. Biliyorsunuz, akşam geç saatlerde Türkiye’de 13 milyon kullanıcısı olan twitter’ın iletişimi kapatıldı. Gerçekten bu çağda twitteri yasaklamak matbaayı yasaklamak demekle aynı anlama geliyor ve baktığınız zaman toplumda muazzam bir tepki oluştur. Yasaklanır yasaklanmaz 3 milyon tweet atılmış oldu ve bütün dünyanın en öncelikli gündemi de Türkiye Yasaklar ülkesi ve Türkiye’de twitter’ın sansürlenmesi’ ve yasaklanması oldu. Baktığınız zaman hemen twitter'la ilgili bu yasağı biraz evvel de ifade ettim, 3 milyona yakın tweet atılarak yasak delinmiş oldu."

Yasağı kimsenin tanımadığını anlatan Oran, sözlerine şöyle devam etti: "İnternet yasağıyla ilgili bir düzenleme TBMM’den geçmişti. Biz ana muhalefet olarak buna karşı gelmiştik ve TİB yargı olmadan siyasi iktidarın talebi üzerine 4 saat içinde kapatabiliyor demiştik. İşte dün bu yaşandı. Ama halk, twitter kullanıcıları özellikle DSN ve VPL’yi kullanarak bu yasağı delmiş oldu, yasağı tanımamış oldular.”

Kaddafi ve Mübarek’in de kendi ülkelerinde twitter'ı yasakladığına işaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, şunları söyledi:

"Gelişmiş ülkelerde, twitter ve sosyal medyaya bir bela olarak bakılmıyor. Gelişmiş ülkeler buna bir özgürlük alanı olarak bakıyor. Bir sosyal meydan olarak görüyor. İlginç bir rastlantı, Türkiye bir Orta Doğu ülkesi seviyesinde asla değildir ama Türkiye, özellikle 12 yıl içinde baskıcı ülke haline geldi. Kaddafi ülkede kendisine karşı bir muhalefet olduğu zaman, halkın muhalefetini gördüğü zaman, twitter'ı yasaklamış, bir ay sonra da Kaddafi’nin diktatörlüğü ve iktidarı sona ermişti. Yine aynı şekilde baktığımız zaman Mübarek kendi ülkesinde muhalefete karşı twitter'ı yasaklamış ve yine tam 18 gün sonra Mübarek de koltuğundan inmek zorunda kalmış. Şunu görüyoruz, Türkiye’yi bir diktatörlüğe çeviren bir anlayış, yasaklar ülkesi haline gelen Türkiye’nin bir diktatörlükle yönetilme arzusu söz konusudur. Bu anlayış Türkiye’ye yakışmayan bir anlayıştır."

Twitter'ın kapatılmasıyla toplumun bilmesinin istenmediği yeni bir durum olduğunu düşündüğünü vurgulayan Umut Oran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hareketi anlamak mümkün değil. 13 milyon twitter kullanıcısını karşısına aldılar. Aynı zamanda 34 milyon Facebook kullanıcı var. Yani sosyal meydanı, sosyal medyayı bu şekilde karşısına alması normal şartlarda anlaşılamaz, açıklanamaz bir şeydir. Demek ki, ortada bir şey var. İstemediği bir durum var. Ben şu anki twitter'ın bu noktada yasaklanmasının, bomba etkisi oluşturacak bir iddiayla ilgili olduğunu düşünüyorum. Olaya benim bakış açım bu şekildedir.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere kendisinin ve milletvekillerinin de twitter hesaplarını kullandığını söyleyen Umut Oran, şöyle konuştu: “Bugün ben de sabahtan itibaren twitter'a ulaşabiliyorum. Cumhurbaşkanı da farklı yollarla twitter hesabına girdi. Ben de kullanıyorum şu an."

"MAHKEMEYE BAŞVURULDU"

Twitter'ın Türkiye’de kapatılmasına yönelik mahkemeye başvurduklarını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, şunları söyledi: “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, kurum olarak mahkemeye başvurduk çünkü bizim seçmenimizle, üyelerimizle yazışmamız, iletişim kurmamız, buluşmamız engelleniyor. Aynı zamanda ben de bir milletvekili olarak, birey olarak Anayasa’nın 26.maddesi benim haberleşme özgürlüğümü kısıtladığı için, aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10.maddesi yine benim ifade özgürlüğümü kısıtlamasından dolayı bu konuyu mahkemeye bende partimde bütün milletvekili arkadaşlarımızda ayrı ayrı mahkemeye taşıyoruz. Bunu da ifade etmek isterim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER