Tunus’ta Kırsal Alanda TİKA Projeleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kırsal alanda yoksul ailelere ve kadınlara yönelik olarak gerçekleştirilen Arıcılık Projesi ve Tavukçuluk Projesi kapsamında 60 aileye tavukçuluk ve 20 aileye de teorik...

Tunus’ta Kırsal Alanda TİKA Projeleri Devam Ediyor
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kırsal alanda yoksul ailelere ve kadınlara yönelik olarak gerçekleştirilen Arıcılık Projesi ve Tavukçuluk Projesi kapsamında 60 aileye tavukçuluk ve 20 aileye de teorik ve pratik eğitimi verildi.
TİKA, Tunus’da yapılan projelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tarım sektöründe yaşanan gelişmelere bağlı olarak makineleşmenin artması tarımsal üretimde geleneksel üretim modellerinin yerine modern tekniklerin yer almasına ve sermaye-yoğun, teknoloji-yoğun işlerin erkekler tarafından, emek-yoğun işlerin ise kadınların tarafından yapılmasına neden oluyor. Bu çerçevede, TİKA tarafından gerçekleştirilen projelerde Tunus’ta özellikle kırsal alanda yaşayan kadınlara pozitif ayrımcılık yapılarak kadının rolünün güçlendirilmesine katkı vermeye devam ediliyor. Bu kapsamda, kırsal alanda yoksul ailelere ve kadınlara yönelik olarak Bal Arıcılığını Destekleme Projesi ve Tavukçuluk Projesi hayata geçirildi. Yerel partner kuruluşlarla birlikte gerçekleştirilen projelere Tunus Tarım Bakanlığı da destek verdi” ifadelerine yer verildi.
“60 AİLEYE, TAVUKÇULUK PROJESİ İLE DE 20 AİLEYE TEORİK VE PRATİK EĞİTİM VERİLDİ”
Açıklamada, Arıcılık projesi kapsamında 60 aileye, tavukçuluk projesi ile de 20 aileye teorik ve pratik eğitim verildiği belirtilerek, “Eğitimlerin ardından düzenlenen törene Manouba Valiliği, Tunus Tarım Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Genel Müdürlüğü, Tarım Bakanlığı Kırsal Kadınları Destekleme Ofisi Başkanlığı, Tarım Bakanlığı yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Sertifika töreninin ardından hak sahiplerine proje ekipmanları teslim edildi. Törende açıklamalarda bulunan TİKA Tunus Program Koordinatörü Muhsin Balcı, tarımsal alanda iş gücünü gelire dönüştürebilen kadınların sayısının artırılması ve girişimciliklerinin teşvik edilmesi amacıyla yürütülen projeler ile birlikte kırsal alanda kadınların konumunun iyileştirilmesi hedeflendiğini söyledi. TİKA Tunus Program Koordinatörü Balcı, bu alanda TİKA olarak destek vermeye devam edeceklerini ifade etti. Tunus Tarım Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Genel Müdürü ve Tarım Bakanlığı Kırsal Kadınları Destekleme Ofisi Başkanlığı yetkilileri de Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür ederek Tunus Halkının yanında yer almaların dolayı memnuniyetlerini ifade ettiler” denildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER