TJA 3 AY BOYUNCA EYLEMDE OLACAK: KADIN SOYKIRIMINI DURDURACAĞIZ

TJA 3 ay boyunca yapacağı eylemlerin startını Batman’da verdi. 6 farklı noktada düzenlenecek çeşitli eylemler 25 Kasım’da sona erecek. Kadınlar, “Gasp edilen, talan edilen her kadın hak ve hukuku için verilecek mücadele faşizme karşı bir direniş olacaktır” mesajı verdi.

TJA 3 AY BOYUNCA EYLEMDE OLACAK: KADIN SOYKIRIMINI DURDURACAĞIZ

Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde 3 ay sürecek "Kadın soykırımını durduracağız" ve "Kadın yaşam özgürlük" eylem programının ilk ayağı Batman’da yüzlerce kadının katılımıyla gerçekleştirildi. HDP Batman il binası önünde yapılan açıklamaya DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Taşdemir, HDP milletvekilleri Dilek Öcalan, Feleknas Uca ve Saadet Becerikli, kapatılan KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata, HDP ve DBP Batman, Siirt ve Diyarbakır yöneticileri ile Barış Anneleri Meclisi üyeleri de katıldı. 


"Kadın soykırımını durduracağız yaşamı özgürleştireceğiz" pankartının açıldığı açıklamada, Kürtçe ve Türkçe "Susma sokakta tecavüz var", "Susma suça ortak olma", "Kadın soykırımını durduracağız" ve "Kadın yaşam özgürlük" dövizleri taşındı.

Kadınlar adına açıklamayı okuyan TJA Batman Sözcüsü Songül Korkmaz, 3 Ağustos Şengal Katliamı yıldönümünde başta Şengalli kadınlar olmak üzere katledilen tüm kadınları anarak, kadın soykırımın tarihin en eski savaş uygulaması olduğunu belirtti. 

‘Katliam Kürt kadınlarına dayatılacak yaşamın göstergesiydi’

Korkmaz, Şengal katliamını ve Êzidî kadınlarının kaçırılmasını bütün Kürt halkına ve Kürt kadınlarına nasıl bir kader ve yaşam dayatıldığının somut örneği olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: “DAİŞ vahşetinin insanlık tarihinde kara bir utanç olarak hatırlanacağı 3 Ağustos 2015 Şengal katliamının 3. yıldönümünü karşılamaktayız. Bölge faşist ittifakının vurucu gücü olan DAİŞ binlerce Kürt Êzidî kadını kaçırmış, pazarlarda köle olarak satmış ve cariyeleştirme yolu ile köleleştirme dayatılmıştır. Şengal Katliamı ve Êzidî kadınlarının kaçırılması bir bütün Kürt halkına ve Kürt kadınlarına nasıl bir kader ve yaşam dayatılacağının somut örneği olarak uygulanmıştır. Ancak tarihe yeni bir kadın uygarlığının doğuşu sıfatı ile geçen muazzam bir kadın direnişi ile Kürt kadınlarına dayatılan bu plan boşa çıkarılmıştır. Kendini savunan ve direnen kadın gerçekliğidir bu.”

‘OHAL’de istismar, baskı ve inkar arttı’


OHAL sürecinde kadınlara yönelik her türlü katliam ve inkar politikalarının artarak devam ettiğini ve bununla birlikte toplumun her alanında kadının iradesinin yok sayılarak kadın kurumların kapatıldığını hatırlatan Korkmaz, tüm bu politikaların kadınları yalnızlaştırma, kimsesizleştirme ve devlet-erkek şiddeti ile yeniden köleleştirmek için açık bir devlet politikası olarak uygulandığını kaydetti. Korkmaz, OHAL ile birlikte yaşanan tabloyu ise şu şekilde özetledi: “OHAL ile 500 kadın katledildi. 365 kız çocuğu cinsel istismara uğradı, yurtlar ve okullar cinsel istismar olaylarının yüzde 59 oranında yaşandığı yerler oldu. Tecavüzcüsü ile evlendirme yasası çıkarılmak istendi, kadın cinayetleri davalarında ‘iyi hal’ ve ‘haksız tahrik’ indirimleri uygulandı; cezaevlerinde kadına yönelik cinsel saldırı-işkence temel bir uygulama oldu. Organize tecavüz çeteleri her yerde örgütlendi ve kefalet yoluyla tecavüzü satın alma hukuku devreye sokuldu. OHAL’de bu uygulamalara karşı direnen, örgütlü kadınlar cezalandırılmak istendi. 26 bin kadın kamudan ihraç edildi, yüzlerce kadın kurumu kapatıldı, binlerce kadın aktivist tutuklandı.”

Eylem 6 noktada ve 25 Kasım’a kadar sürecek

Korkmaz, Batman’da startı verilen ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne kadar sürecek olan kampanya ile birlikte tüm kadınların sokaklara çıkmasının önemine vurgu yaparak şunları dile getirdi: “Kadın Soykırımını Durduracağız, Yaşamı Özgürleştireceğiz” şiarı ile 3 aylık mücadele kampanyasının startını verdiklerini aktardı. Korkmaz, kampanyanın çerçevesini şöyle aktardı: “Halk toplantılarını bir kadın seferberliği içinde kampanya süresince gerçekleştireceğiz. Seminer ve paneller, kadın buluşmaları, 6 noktada ‘Karanlığı Aydınlatacağız’ gece nöbetleri düzenlenecek. 25 Kasım’da kampanyanın finali büyük kadın mitingi ile yapılacaktır. Tüm kadınları ‘Kadın Soykırımını Durduracağız Yaşamı Özgürleştireceğiz’ kampanyasına katılmaya, özgürlüğünü savunmaya ve erkek-devlet faşizmini durdurmaya davet ediyoruz.” 

Açıklamanın ardından Şengal’de katledilen kadınlar anısına saygı duruşu da yapıldı. 

1habervar.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER