Taner Yıldız: "Rusya’dan Doğalgazı Alırken Parasını Verip De Alıyoruz"

Enerji Ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı Ve Ak Parti Kayseri Milletvekili Adayı Taner Yıldız, Rusya Krizi İle İlgili, "iki Ülke Arasındaki İlişki Mutlaka Tek Taraflı Nezaket Göstererek Muhafaza Edilmez. Böyle Bir İlişkiye İtina Göstermesi Gereken Rusya Federasyonu’dur. Çünkü Biz Doğalgazı Alırken Parasını Verip De Alıyoruz" Dedi.

Taner Yıldız: "Rusya’dan Doğalgazı Alırken Parasını Verip De Alıyoruz"
Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili adayı Taner Yıldız, Rusya krizi ile ilgili, "İki ülke arasındaki ilişki mutlaka tek taraflı nezaket göstererek muhafaza edilmez. Böyle bir ilişkiye itina göstermesi gereken Rusya Federasyonu’dur. Çünkü biz doğalgazı alırken parasını verip de alıyoruz" dedi.
Seçim çalışmalarını sürdüren sürdüren Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili adayı Taner Yıldız, bu kapsamda yeraltı çarşısı esnafı ile bir araya geldi. Yıldız yaptığı görüşmede esnafların sıkıntılarını dinledi. Ardından açıklama yapan Yıldız, "Yarın sayın başbakanımız Kayseri’ye geliyor. Yine Kayseri’ye yakışır her zaman olduğu gibi coşkulu bir miting gerçekleştirilecektir. Miting sonrasında da sivil toplum örgütleriyle beraber sayın başbakanımız bir yemek yiyecektir. Kayserili sanayicilerimiz, esnafımız, tüccarımız ve sivil toplum örgütlerinin değerli temsilcileriyle beraber bir akşam yemeği yiyeceğiz" diye konuştu.
Rusya ile yaşanan gerginliğe ilişkin olarak gelinen noktayı iki ülkenin de istediğini düşünmediğini belirten Yıldız, ilişkinin iyi tutulmasının tek tarafla olamayacağını söyledi. Yıldız, "Rusya yanlışlıkla yaptığını açıkladı. Biz bu açıklamaya mutlaka dikkate almak isteriz. Hem Rusya Federasyonunun hem de Türkiye’nin kurumsal hafızası çok rahatlıkla bu tür ilişkileri bu noktada kucaklayabilecek kadar da derindir. İki ülke arasındaki ilişki mutlaka tek taraflı nezaket göstererek muhafaza edilmez. Her iki taraf açısından da muhafaza edilmesi gerekir. Rusya Federasyonuyla Türkiye’nin enerji sektöründe çok ciddi bir iş birliği var. Yeni Türk akım projeleri, mevcut gaz ihracatı onlar arasından bizim açımızdan her iki ülkenin de ilişkiye itina göstermesi gerekir. Her konuda Rusya Federasyonu ile aynı düşünmüyor olabiliriz. Suriye’nin şuan içinde bulunduğu pozisyonda Rusya Federasyonuyla aynı şeyleri düşünmüyoruz ama şimdiye kadar siyasetin özellikle enerji sektöründeki yüklerini hafifletmek için zaman zaman bunları izole etmiştik. Böyle bir ilişkiye itina göstermesi gereken Rusya Federasyonu’dur. Çünkü biz doğalgazı alırken parasını verip de alıyoruz. Herhangi bir bağışla almıyoruz. Nükleer güç santralleriyle alakalı projeyi yaparken hem Türkiye’nin teknolojik kazanımı enerji arzıyla alakalı bütün aldığı tedbirlerin önemli bir parçası ama aynı zamanda Rusya Federasyonu ticari bir iş yapıyor. Böyle bir projenin riske girmesi halinde ki riske girebileceğini düşünmüyorum ama riske girmesi halinde asıl cebinden para çıkacak olan Rusya Federasyonu’dur. Dediğim gibi Rusya Federasyonun da bu ilişkiye en fazla itina göstermesi gereken taraftır. Türkiye bu konuda tüm yükümlülüklerini yerine getirmiştir" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER