Savaştan Kaçtılar Vatanları İçin Üniversite Okuyorlar

Ülkelerindeki savaştan dolayı üniversite okumak için Edirne’yi seçen 5 Suriyeli genç kız, Trakya Üniversitesi’nin en iyi bölümlerinde okuyor.Başarılı 5 Suriyeli kızın amacı eğitimlerini tamamlayıp ülkelerindeki savaş sona erdiğinde...

Savaştan Kaçtılar Vatanları İçin Üniversite Okuyorlar
Ülkelerindeki savaştan dolayı üniversite okumak için Edirne’yi seçen 5 Suriyeli genç kız, Trakya Üniversitesi’nin en iyi bölümlerinde okuyor.
Başarılı 5 Suriyeli kızın amacı eğitimlerini tamamlayıp ülkelerindeki savaş sona erdiğinde vatanlarına faydalı olabilmek. Suriyeli üniversite öğrencileri, Edirne’ye geldiği günden bu yana memleket hasretiyle yanıyor. Emine Kurdi, Fizyo Terapi ve Rehebilitasyon, Alyamra Sara Uluslararası İlişkiler, Ela Zerga Bilgisayar Mühendisliği okurken Ayla Alsakka ve Hadia Alabed ise Eczacılık Fakültesi’nde öğrenim görüyor
Bazı öğrencilerin aileleri Suriye’de yaşarken bazı öğrencilerin aileleri ise Türkiye’nin farklı illerinde yaşıyor. Öğrenciler,Türkiye Gençlik ve Eğitim Vakfı (TÜRGEV) yurtlarında kalıyor.
Türkçe eğitimini Hatay’da aldığını belirten Emine Kurdi, “Fizyo Terapi ve Rehebilitasyon bölümünde okuyorum. Şu an 2’nci sınıftayım. Burada çok güzel günler geçiriyoruz. Aile ortamındayız. Türkiye’ye çok teşekkür ederiz. Her insan vatanına yardım etmek ister. Kesinlikle biz vatanımıza yardım edeceğiz” dedi.
3 yıl önce Türkiye’ye geldiğini ifade eden Alyamra Sara, “Suriye’de Mekanik Mühendisliği okuyordum ama bitiremedim. Edirne’de Uluslararası İlişkiler okuyorum” dedi.
Ülkelerindeki olaylar bittikten sonra Suriye’ye döneceğini kaydeden Ela Zerga, “Türkiye’nin hakkını unutmuyoruz. Gelecekte inşallah Türkiye’ye faydalı oluruz" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER