Sancaktepe Belediyesi, Ali Ağaoğlu’nun İddialarına Cevap Verdi

Ali Ağaoğlu’nun Sancaktepe’de bulunan My Village projesinin bulunduğu arazinin Sancaktepe Belediyesi tarafından yapılan yeni imar planı ile "kamusal yeşil alan" yapılmasına açıldığı iddiasını yalanlayan Sancaktepe Belediye Başkanvekili...

Sancaktepe Belediyesi, Ali Ağaoğlu’nun İddialarına Cevap Verdi
Ali Ağaoğlu’nun Sancaktepe’de bulunan My Village projesinin bulunduğu arazinin Sancaktepe Belediyesi tarafından yapılan yeni imar planı ile "kamusal yeşil alan" yapılmasına açıldığı iddiasını yalanlayan Sancaktepe Belediye Başkanvekili Selçuk Bostan, söz konusu arazinin yapı ruhsatı olmadığını, ruhsatın alınmadığı takdirde belediyenin yıkımı gerçekleştireceğini söyledi. Bostan, Ağaoğlu’nun sözleri nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

İşadamı Ali Ağaoğlu’nun Sancaktepe’de yer alan My Village projesinin sosyal tesislerinin ve peyzaj alanlarının bulunduğu arazinin, Sancaktepe Belediyesi tarafından yapılan yeni imar planı ile "kamusal yeşil alan" yapılmasına açıldığını iddia etmesi üzerine Sancaktepe Belediyesi’nden açıklama geldi.

Sancaktepe Belediye Başkanvekili Selçuk Bostan, belediye tarafından yapılan bir imar çalışmasının söz konusu olmadığını belirterek, söz konusu arazinin ruhsatı bulunmadığını söyledi.

Başkanvekili Selçuk Bostan, “Ruhsatlı mevcut yapıların üzerine park alanı planlanarak mağduriyetlerin oluşturulduğu ayrıca söz konusu taşınmazların Sancaktepe Belediyesi’nin yaptığı planlarla beraber emsal değerlerinin düşürülüp farklı parsellerde kullandırıldığı iddia edilmiştir. Adı geçen site ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Ağaoğlu My Village sitesidir. Öncellikle belirtmek isterim ki, bu bölgede ne şu anda, ne de yakın gelecekte bir imar planı çalışması gündemde olmadığı gibi var olan binalar üzerine hiçbir zaman yeşil alan konulmamıştır. Ali Ağaoğlu hukuk ve teknikten uzak bir açıklama yapmıştır” dedi.

ARAZİ SORUNU, İDARİ DAVALAR GENEL KURULU’NDA GÖRÜŞÜLDÜ

Projenin bulunduğu alan hakkında bilgiler veren Başkanvekili Bostan, “Bu parseller 1994 yılından beri imar planına sahiptir. Bu parsellerin toplam alanı 133 bin 634 metrekare olup, 16 bin 299 metrekare yeşil alanı 21 bin 043 metrekare yollara olmak üzere toplam 37 bin 342 metrekaresi kamuya ayrılarak 2000 yılında Akdeniz inşaat firması tarafından o dönemde belde olan Samandıra Belediyesi’nden yapı ruhsatı almıştır. İSKİ bu yapı ruhsatlarını 2002 yılında hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle dava etmiştir. ’Ağaoğlu My Village’ olarak bilinen bu sitenin yargılaması devam ederken, inşaî faaliyetleri de bir yandan sürdürülmüştür. 2003 yılında İSKİ’nin açtığı dava İstanbul İdare Mahkemesi’nce usul yönünden reddediliyor. 2005 yılında Danıştay İSKİ’nin başvurusuyla İSKİ’yi haklı bulup bu kararı bozarak yapı ruhsatlarının esas yönünden incelenmesini karara bağlamıştır. 2007 yılında 1’inci İdare Mahkemesi Danıştay’ın bu kararına uyarak hem süre yönünden, hem de esas yönünden yapı ruhsatlarını iptal etmiştir. Sonrasında bu iptal kararı aleyhine Akdeniz İnşaat. Danıştaya itiraz etmiş ve 2010 yılında da Danıştay bu defa ‘Ağaoğlu My Village’ lehine kararı bozarak yerel mahkemeye göndermiştir. 2011 yılında İstanbul 1. İdare Mahkemesi daha önce verdiği kararda ısrar ederek söz konusu yapı ruhsatlarını hukuk ve mevzuata uygun olmadığı gerekçesi ile yapı ruhsatlarının iptaline tekrar karar vermiştir. Mahkemeler arasında farklı kararlar çıktığı için konu 2014 yılında Danıştay’ın en yetkili mercii olan "İdari Davalar Genel Kurulu’nda görüşülmüş olup, İSKİ’nin ruhsatları iptaline ilişkin açmış olduğu davayı hukuk ve mevzuata uygun bulunmadığı gerekçesi ile yapı ruhsatlarının iptaline karar vermiştir" diye konuştu.

“RUHSATSIZ BU YERİN YIKILMASI GEREKMEKTEDİR”

“Mahkeme kararı doğrultusunda yapı ruhsatı ve iskân izninin de hukuka aykırı olduğunu kesin ve nihai olarak karara bağlanmıştır” diyen Selçuk Bostan, “Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu bu kesin kararı 01.08.2014’te belediyemize tebliğ edilmiştir. Sonuç olarak 01.08.2014’de belediyemize tebliğ edilmiş olan nihai mahkeme kararı doğrultusunda; ‘Ağaoğlu My Village’ sitesine yapı tatil tutanağı tanzim edilip, 30 gün içinde mer’î plan ve yönetmelikler doğrultulusunda yapı ruhsatı alınması veya ruhsatsız bu yerin yıkılması gerekmektedir. Kendileri yıkımı gerçekleştirmediği takdirde belediyemizce yıkımla ilgili prosedürleri başlatacaktır” dedi.

ALİ AĞAOĞLU’NA SUÇ DUYURUSU

Başkanvekili Bostan, açıklamasının sonunda ise Sancaktepe Belediyesi olarak Ali Ağaoğlu’nun sözleri hakkında yasal yollara başvuracaklarını belirterek, “Söz konusu talihsiz açıklamada sayın belediye başkanımızın şahsına hakaret içeren konuşmayı etik değerler açısından uygunsuzluğunu belirterek, yapılan beyanatın sonucunda kişilik haklarının savunulması için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağımızı belirtmek isterim” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER