Samsun’da “6. Uluslararası Öğrenci Buluşması” Başladı

Samsun'da düzenlenen “6. Uluslararası Öğrenci Buluşması”na, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) öğrenim gören 40 ülkeden 300 öğrenci katıldı.Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda...

Samsun’da “6. Uluslararası Öğrenci Buluşması” Başladı
Samsun'da düzenlenen “6. Uluslararası Öğrenci Buluşması”na, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) öğrenim gören 40 ülkeden 300 öğrenci katıldı.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda “6. Uluslararası Öğrenci Buluşması” düzenlendi. Etkinliğe katılan yabancı öğrenciler alandaki stantlarda ülkelerine ait yöresel kıyafet ve yiyeceklerini tanıtarak dans gösterilerinde bulundular.

Programın açılış konuşmasını yapan Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Menderes Kabadayı, "Dernek olarak odak noktamız, ülkemize ve Samsun'a eğitim için gelen yabancı öğrencilerin Samsun'da yabancı olarak görünmemesi, derslerinde başarılı olmaları ve mezun olduklarında Türkiye'yi ikinci vatanları olarak görmelerini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda Samsun'da eğitim gören yabancı öğrenciler arasında farkındalık oluşturmak ve kamuoyunda misafir öğrenci algınlısının geliştirmek, onlara katkıda bulunmak için bu etkinliği düzenlemekteyiz" dedi.

Samsun Valisi Hüseyihn Aksoy ise, "Ondokuz Mayıs Üniversitemiz ve Canik Başarı Üniversitemiz sayesinde uluslararası öğrencilerin buluşma noktalarından birisinin de Samsun olması bu yönüyle önemli ve anlamlıdır. Samsun bir eğitim şehri olma yolunda gençlerin buluşma noktası olma yolunda hızla devam ediyor. Çeşitli ülkelerin öğrencileri kendi stantlarını açtılar. Kültürlerini bizlerle paylaşacaklar. Uluslararası alanda farklı kültürlere, inançlara, renklere sahip olan öğrencileri bir arada ve farklı kültürlerini tanıtma adına buradalar" diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri stantların açılış kurdelesini kestiler. Kurdele kesimi sonrasında Amasya Belediyesi Mehteran Takımı katılımcılara gösterilerde bulundu. Protokol üyeleri daha sonra yabancı öğrencilerin açtığı stantları gezerek onlarla sohbet ettiler. Programa Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un yanı sıra, AK Parti Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu ve Prof. Dr. Mahmut Aydın, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılan stantlar 26 Mayıs 2013 Pazar günü akşamına kadar ziyaret edilebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER