Samsun Yağmura Teslim

Samsun’da dün geceden itibaren etkili olan yağmur, hayatı olumsuz şekilde etkiledi.Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz’i etkileyen cephesel sistem yağışlarının yaşandığını söyleyen Samsun Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, “Dün...

Samsun Yağmura Teslim
Samsun’da dün geceden itibaren etkili olan yağmur, hayatı olumsuz şekilde etkiledi.

Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz’i etkileyen cephesel sistem yağışlarının yaşandığını söyleyen Samsun Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, “Dün geceden itibaren bir yağış yaşadık. Mevsim itibariyle görülebilecek olağan sonbahar yağışlarıdır. Bu yağışlarla bundan sonra Sonbahar yağışlarının sıkça görülebileceği bir periyota girmiş bulunuyoruz. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar bu yağışlarla birlikte 4-5 derecelik düşüşler göstererek bugün itibariyle mevsim normali diyebileceğimiz 24- 25 derecelere kadar düşmüş bulunuyor. İki-üç günü geçmeyecek tekrarlar hariç yaz boyu bunaltan sıcaklıkları atlatmış gözüküyoruz. Bugün ki yağış etkisini kaybederken, havanın parçalı az bulutlu duruma geçmesini bekliyoruz. Cuma günü için bölgede çok hafif yağış geçişleri dışında yağış beklentimiz yok. Cumartesi günü yine Sinop, Samsun, Ordu’da sahil kesiminde çok hafif yağış geçişleri görülebilir. Pazar günü ise yağış gözükmüyor. Önümüzdeki hafta ortasına kadar da önemli yağışlar gözükmüyor” dedi.

Bu yağışların yeraltı-yer üstü su rezervuarlarının beslenmesi ve yeni tarımsal yıla hazırlık bakımından önem arz ettiğini belirten Asar, “Malum Eylül-Ekim ayı toprağın tava gelmesi bakımından ve ekimden sonra verilmiş olan gübrenin toprağa dahi iyi nüfuz edebilmesi bakımından çok çok faydalı ve yararlı yağışlardır. Bu anlamda yeni tarım sezonuna bereketli ve güzel bir giriş yapmış bulunmaktayız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER