Sağlıklı Kentler Birliği Kırşehir’de Toplandı

Kırşehir, 10. Yıl Sağlıklı Kentler Birliği Konferansı’na ev sahipliği yapıyor. 3 gün sürecek konferansta kentlerin sağlık alanındaki problemleri ve kentleşme bilinci anlatılacak.Toplantının açılış konuşmasını yapan Kırşehir Belediye...

Sağlıklı Kentler Birliği Kırşehir’de Toplandı
Kırşehir, 10. Yıl Sağlıklı Kentler Birliği Konferansı’na ev sahipliği yapıyor. 3 gün sürecek konferansta kentlerin sağlık alanındaki problemleri ve kentleşme bilinci anlatılacak.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Özellikle Ahi Teşkilatı ve kuruluşu çok önemli. Aslında Ahilik nedir diye bakıldığında Ahiliğin dünya ve ahiret hayatını düzenlediğini görürüz. Bu iki hayatı birden düzenleyen bir sistem. Özellikle göçebe hayatı yaşamış olan bir millet olan Türk milletinin yerleşik hayata geçerek kendi ticari mekanizmalarını oluşturması açısından Ahilik çok önemli tespitler ortaya koymuş. O açıdan Kırşehir gerçekten çok önemli. Yine bu topraklarda o tarihlerde günlük hayatta Arapça ve Farsça kullanılırken Aşıkpaşa Veli Hazretleri de ilk Türkçe eser olan ‘Garipname’yi yazmış. Kırşehir’de yaşayan insanların huzurlu ve mutlu şekilde yaşamalarına gayret etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

BONZAİ’YE KARŞI GEBZE BELEDİYESİ’NDEN SAVAŞ

Yaptığı konuşmada Bonzai’ye karşı savaş açtıklarını söyleyen Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Vekili ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Sentetik uyuşturucu maddesinin 400’den fazla sentetik madde türevinden üretildiği, yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. 2014 yılı Mayıs ayı itibarı ile 52 adet sentetik cannabinoid türevi psikoaktif yasa kapsamı altına alınmıştır. Her seferinde içeriğinin değişmesi nedeniyle hangi sentetik maddenin kullanıldığı saptanamamakta ve bundan dolayı yasa kapsamına alınamamaktadır" dedi.

Köşker, "Emniyet Şube Müdürlüğünden aldığımız veriler doğrultusunda son yakalanan sentetik uyuşturucu maddenin içeriğinde böcek ilacı ve klima gazı kullanıldığı saptanmıştır. İçeriği saptanamadığından dolayı bu maddeyi kullanan kişi sayısına ait veri bulunamamaktadır. Piyasada çok ucuza ve gösterişli paketlerle satılan sentetik uyuşturucu maddesi ilk veya ikinci kullanımda bağımlılık yapmaktadır. Adli Tıp Kurumu Başkanlığından alınan bilgilerle sentetik uyuşturucu maddesine bağlı doğrudan ölümlerin; kalp krizi, beyin kanaması, maddenin insan beyni üzerinde oluşturduğu halüsinasyon etkiler neticesinde ortaya çıkan intihar vakaları ile gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Bir diğer düşündürücü tespit; yapılan madde bağımlılığı araştırma anketinde ülkemizde ilk uyuşturucu ile tanışma yaşının 13 olarak tespit edilmiştir. Tüm bu veriler doğrultusunda toplumumuz için özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz için büyük bir tehdit olan sentetik uyuşturucu madde ile mücadele konusunda çalışmalar yapmaya karar verdik. Öncelikli olarak bu maddenin ne denli büyük bir tehdit olduğu yönünde toplumda özellikle ebeveynlerde farkındalık oluşturmak amacıyla kamu spotları hazırlatarak yerel ve ulusal kanallarda ve sosyal medyada bunu paylaşmayı hedeflemekteyiz” ifadelerini kullandı.

Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak’ın Sağlıklı Kentler Birliğinin sürekli istişare yaparak toplanması gerekliliğini anlattığı program, gündem maddelerinin konuşulması, küresel ısınma ve kentlerimizin geleceği konularının anlatımı ile devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER