Sağanak Yağmur Altında “dersim’e Sadakat Yürüyüşü”

Tunceli’de, kalabalık bir grup tarafından sağanak yağmur altında 3 kilometrelik “Dersim’e sadakat yürüyüşü” düzenlendi.Tunceli’de bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ve dernek üyeleri yoğun yağmur altında, barajlara, siyanüre,...

Sağanak Yağmur Altında “dersim’e Sadakat Yürüyüşü”
Tunceli’de, kalabalık bir grup tarafından sağanak yağmur altında 3 kilometrelik “Dersim’e sadakat yürüyüşü” düzenlendi.

Tunceli’de bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ve dernek üyeleri yoğun yağmur altında, barajlara, siyanüre, mayınlara, karakollaşmaya, doğanın yok edilmesine karşı yürüyüş yaptı. Seyit Rıza Parkı’ndan başlatılan yürüyüşe katılanlar bir dakika sonra sağanak yağmura yakalanmalarına karşın eylemi iptal etmeyerek yürüyüşlerini sürdürdü. 3 kilometrelik yürüyüş sağanak yağmur altında, Kemerbel Denen mevkiinde bulunan Munzur Çayı kıyısında tamamlandı. Yürüyüşe katılanlardan az sayıda semsiye ve yağmurluk kullananlar haricindekiler sağanak yağmur altında sırılsıklam ıslandı. Baraj karşıtı sloganlar eşliğinde yürüyen kalabalık adına Munzur Çayı kıyısında bir açıklama yapan Barış Yıldırım, Dersim’de, 9 akarsu ve dere üzerine toplam 23 baraj ve HES yapılmak istendiğini, bu projelerden derhal vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi. Yıldırım, “Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 2012 yılında ilimize geldiğinde, ‘heybemde 17 müjdeyle geldim’ demişti. Heybesini açtığında Dersim’i tasfiye planı çıktı. HES'ler çıktı, göletler çıktı. Biz bu müjdeleri istemiyoruz. Dersim’in toprakları üçte ikisi maden işletmelerine kiralanmış durumda, 1 Mart 2004’te yürürlüğe giren Ottava Sözleşmesi’ne rağmen mayınlar temizlenmedi. Barış sürecine rağmen yeni karakollar yapılmakta” dedi.

Yıldırım Dersim'de barajlara, siyanüre, mayınlara, karakollaşmaya, doğanın yok edilmesine karşı mücadelelerini sürdürme çağrısı yaparak konuşmasını bitirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER