Polis Demirtaş’ın seslendirdiği parçayı sildi

HDP'nin bugün Diyarbakır'da gerçekleştirdiği 'Vicdan, Adalet ve Demokrasi Mitingi'nde çalınacak 10 şarkıya polis izin vermedi.

Polis Demirtaş’ın seslendirdiği parçayı sildi

Halkların Demokratik Partisinin (HDP) 20 Temmuz’da İstanbul’da startını verdiği “Demokrasi Mücadele Planı” kapsamında başlattığı eylemler, mitingler ile devam ediyor. HDP’nin duyurusunu yaptığı “Vicdan, Adalet ve Demokrasi Mitingi” Diyarbakır’da,  5 Haziran 2015’te IŞİD’in bombalı saldırısın gerçekleştiği İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirildi. 


POLİSTEN 3 AYRI ÜST ARAMASI

Miting alanına giden yollar trafiğe kapatıldı. Polis bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Miting alanı için 3 ayrı arama noktası oluşturuldu. Alana girmek isteyen yurttaşlar 3 defa üst aramasından geçirildikten sonra alana girebildi. 5 Haziran'da bombalı saldırının yaşandığı alanda bu kez çok sıkı ve yoğun güvenlik önlemleri alındı.

POLİS DEMİRTAŞ’IN SESLENDİRDİĞİ ESERİ SİLDİ

Çevrede yoğun güvenlik önlemleri alan polis, miting alanında çalınacak parçaları da mercek altına aldı. Selahattin Demirtaş'ın kendi sesinden söylediği ‘Bir selamın gelsin baş göz üstüne’ parçası polis tarafından silindi. Polisin müdahalesi Demirtaş’ın parçası ile sınırlı kalmadı. Mitingde çalınacak olan 10'a yakın eser polis tarafından silindiği öğrenildi.

SADECE ‘BARIŞ’ VE ‘ÖZGÜRLÜK’ SLOGANLARI ATILACAK

Polisin olası müdahalesine karşı tertip komitesi de dikkatli davrandı. Alana girenlerden bazılarının "Biji Serok Apo" sloganı atması üzerine sahneden uyarı yapıldı. Uyarıda, miting tertip komitesinin belirlediği sloganlar dışında slogan atılmaması, ‘barış’ ve ‘özgürlük’ sloganlarının atılması istendi. Alanda, "İnsan Hakları Yok Sayılamaz", 'Emekçilerin Sosyal Hakları Gasp Edilemez", "Demokratik Hukuk İlkeleri Çiğnenez", 'Gençlerin Bugünü ve Geleceği Karartılamaz" Kadınların Kazanımları Yok Edilemez", "Toplumsal Barıştan Vazgeçilemez" dövizleri asıldı.

YÜKSEKDAĞ'DAN MESAJ

Mitinge tutuklu bulunan HDP eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ da bir mesaj gönderdi. Yüksekdağ'ın mesajını Sibel Yiğitalp okudu. Yüksekdağ mesajında şu ifadelere yer verdi: Hiçbir hapisane düzeni baki değildir. Kendisi için sınırsız serbestlik, halklar içinse itaat ve esaret isteyen hiçbir iktidar kalıcı olamaz. 'Durmayalım, faşizmi durduralım' diyerek başlatmış olduğumuz kampanyamız, tüm ezilen halkların, işçilerin, emekçilerin, gençlerin, kadınların demokratik birliğiyle adalete giden yolu aralamaktadır. Vicdan ve Adalet Nöbeti'miz de bugün burada başlattığımız mitinglerimiz de faşizme karşı oynadığı önemli rolü dolayısıyla tarih sayfalarına yazılacaktır.

MİTİNGLER SÜRECEK

HDP, başlattığı  eylem kapsamında Diyarbakır’ın ardından 20 Eylül’de Van’da, 24 Eylül’de Adana’da, 30 Eylül’de Mersin’de ve 14 Ekim’de de İzmir'de miting düzenleyecek. Mitingler, "Durmayalım, dur diyelim, faşizmi durduralım, birlikte değiştirelim" sloganı ile yapılacak.

ARTI GERÇEK- 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER