Orman Kadastrosu Sorunu Bitiyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, yıllardır bitirilemeyen orman kadastrosu sorunu için çalışma başlattı.Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, orman kadastrosu yapılmamış yaklaşık 5 bin 700 mahalle ve köy biriminde...

Orman Kadastrosu Sorunu Bitiyor
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, yıllardır bitirilemeyen orman kadastrosu sorunu için çalışma başlattı.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, orman kadastrosu yapılmamış yaklaşık 5 bin 700 mahalle ve köy biriminde gerçek orman sınırlarının belli olacağı belirtilerek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bağlı kuruluşu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, henüz orman kadastrosu yapılmamış olan ormanların bir an önce kadastrosunun yapılması, gerçek sınırlarının ortaya çıkarılması, haritaya bağlanması, tapuya tescillerinin sağlanması için başlattığı çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, 3402 sayılı Kadastro Kanunu’nun Ek 5’inci maddesine göre, henüz orman kadastrosu yapılmamış olan ormanların kadastrosunun yapılarak orman sınırlarının belirlenmesinin yanı sıra kültür arazisi olması nedeniyle bu çalışmalar sonucunda orman sınırları dışında kalan eski tapulu ya da tapusuz taşınmazların da kadastrosu yapılacak. Ayrıca daha önce yapılan kadastro veya tapulama çalışmaları sırasında tespit dışı kalan yerlerdeki ormanların, orman kadastrosu yapılacak” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yapılacak orman kadastrosu sonucunda orman olmadığı gerekçesiyle orman dışında kalan eski tapulu ya da tapusuz taşınmazlar kadastro sonucu tapuya bağlanacak. Genel Müdürlük tarafından ilk etapta Manisa, İzmir ve Aydın illerinde pilot uygulama olarak 454 birimde orman kadastrosu yapılacak. Ormana kadastrosu çalışmalarının tamamlanmasıyla orman olmadığı gerekçesiyle orman dışında kalan kültür arazilerinden eski tapusu olanların tapusunun yenilenmesi, tapusu olmayanların ise tapuya bağlanması sağlanmış olacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER