Öğretmen 3 öğrencisini taciz etti, müdür sakladı, aileler şikayetten vazgeçirildi

Adana’nın Seyhan ilçesinde bir öğretmen 3 öğrencisini telefonla taciz etti, okul müdürü örtbas etti, şikayetçi olan ailelerden 2’si vazgeçirildi. İstismarın takipçisi Eğitim Sen, okul müdürün daha önce de çocukları hedef gösterdiğini hatırlattı.

Öğretmen 3 öğrencisini taciz etti, müdür sakladı, aileler şikayetten vazgeçirildi

HABER MERKEZİ-Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan Anafartalar Anadolu Lisesi'nde görevli Coğrafya öğretmeni U.K, 9, 10 ve 11’inci sınıflarda 3 öğrencisini bir ay önce telefonla taciz ettiği ve olayın yargıya intikal ettiği ortaya çıktı. Öğrencilerin, tacizci öğretmen U.K. hakkında okul idaresine dilekçe verdiği ancak okul müdürü S.K.’nin herhangi bir işlem yapmadan şikayeti sümen altı ettiği öğrenildi. İstismar, ailelerin ihbarı üzerine savcılık tarafından soruşturma başlatılmasıyla patlak verirken, şikayetçi 3 aileden 2’sinin vazgeçirildiği belirtildi. 

'MÜDÜR ÖĞRETMENDEN YANA TUTUM ALMIŞ'

Öğrenci velilerinin Eğitim Sen Adana Şubesi’ne başvurduğunu kaydeden Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Ahmet Karagöz, "Olaydan 3 hafta sonra yapılan telefon ihbarı üzerine Çocuk Şube Müdürlüğü öğrencilerinin ifadelerine başvuruyor. X.H. isimli öğrencinin ısrarı üzerine şikayet savcılığa intikal ediyor. Öğrencilerin güvenliğinden sorumlu olan okul Müdürü S.K. öğrenciler tarafından verilen dilekçeleri sümen altı yaparak öğretmen U.K.'den yana bir tutum alarak gerçek niyetini beyan etmiştir" dedi. 

'TEŞHİR ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Okul müdürünün daha önce görev yaptığı Farabi Anadolu Lisesi'nde okul bahçesinde erkek arkadaşıyla merhabalaşan öğrencilerin velilerini okula çağırdığını ve "Kızınızı uygunsuz yakaladık" gibi söylemlerle öğrencileri velilere şikayet ettiğini hatırlatan Karagöz, bu tür olayların tesadüf olmadığını söyledi. Eğitim Sen olarak bu ve benzeri olayların takipçisi olacaklarını vurgulayan Karagöz, “Bu konu ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmeyenleri teşhir etmeye devam edeceğiz" diye belirtti. 

'ŞİKAYET EDEN ÖĞRENCİ BASKI ALTINDA'

Eğitim Sen Şubesi Mali Sekreteri Seher Kılıç da, tacizin geçen yıl Aralık ayı başında yaşandığını U.K.'nin kız öğrencilerine belli aralıklarla mesaj göndererek taciz ettiğini belirtti. Öğrencilerin baskı altında olduğunu anlatan Kılıç, şunları söyledi: "Edindiğimiz bilgiye göre, şikayet günü 4 Ocak. Öğrencilerin dilekçelerinin geri çekilmesi noktasında kendilerine ve ailelerine baskı yapılmış. 2 kız öğrenci şikayetini geri çekmiş; bir kız öğrenci şikayetini geri çekmemiş. Ardından yine kız öğrenciye baskı yapılmaya çalışılmıştır." Kılıç, baskılardan kaynaklı bazı ailelerin tedirgin olduğunu sözlerine ekledi. 

'OKUL İDARESİ SINIF DEĞİŞTİRDİ’

"Okul idaresinin çözümü kız öğrencilerin sınıfını değiştirilerek bulmaya çalıştığı iddia ediliyor" diyen Kılıç, "Bu olayın takipçisi olacağız. Bize düşen görev ne ise yapacağız ve takip edeceğiz" diye konuştu. 

OKUL MÜDÜRÜ S.K: BÖYLE BİR ŞEY YOK

Telefonla ulaştığımız okul müdürü S.K. ise iddiaları reddederek, "Telefonda kullanılan bir kelimeden kaynaklı böyle bir iddia var. Ama yalan, böyle bir şey yok" diyerek konuyu kapattı. 

MA / Hamdullah Kesen 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER