Newroz hazırlıkları sürüyor

Diyarbakır’da 21 Mart’ta kutlanacak Newroz için çarşı, sokak, pazar ve parklarda yurttaşlara davet bildirileri dağıtıldı. Birçok kentte benzer çalışmalar yürütüldü.

Newroz hazırlıkları sürüyor

HABER MERKEZİ- Diyarbakır’da bu yıl "Newroz Direniştir, Faşizme Karşı Halkların Baharıdır" sloganıyla 21 Mart Çarşamba günü kutlanacak Newroz için çalışmalarına aralıksız devam ediyor.  HDP il ve ilçe örgütleri, bu çalışmalar kapsamında gün içerisinde köy ziyaretleri yapıp, çarşı, sokak, pazar ve parklarda yurttaşlara Newroz’a davet bildirileri dağıtırken, geceleri de ev ziyaretlerinde bulunuyor. 

Kentte bugün de HDP Yenişehir İlçe Örgütü yönetici ve üyeleri, Hevsel pazarı, ilçe garajı ve vilayet pazarının yanı sıra şehir içi yolcu durakları ve esnafları dolaşarak halkı Newroz’a davet etti. Partililer ve esnaflarla arasındaki sıcak sohbetlerde yurttaşlar, Efrin için Newroz alanında hazır olacaklarını vurguladı. 

Vilayet pazarında bazı gençler el ilanlarını alarak dağıtıma yardım etti. HDP Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçe örgütleri de esnaf ve köy ziyaretlerinde bulundu. 

SİİRT

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt İl Örgütü, il binasında bir araya gelerek Newroz'a katılım çağrısında bulundu. Basın toplantısına HDP İl Eşbaşkanı Sıddık Taş, Demokratik Bölgeler Partisi  (DBP) İl Eşbaşkanı Mehmet Altıntaş, Barış Anneleri Meclisi'nin yanı sıra il yöneticileri katıldı. 

"Newroz Piroz be!" sloganlarının atıldığı açıklamada Sıddık Taş, Tüm Siirtlileri Newroz mitingine katılmaya davet etti. Taş, "Newroz anlamı direniştir, isyan olduğu gibi bir diğer anlamı da barıştır. Barışın, direnişin ve isyanın sesini yükseltmek için de Newroz'da binler olup alanlarda olacağız. Tüm halkımızı hep birlikte kutlayacağımız Newroz'a davet ediyoruz" şeklinde konuştu. 

Açıklama sloganlarla sona erdi. 

BATMAN 

HDP ve DBP Batman il örgütleri, HDP binasında bir araya gelerek Newroz'un 21 Mart'ta Yeni Otogar yanındaki Newroz alanında kutlanacağını duyurdu. 

Basın toplantısına Newroz Tertip Komitesi üyeleri katılırken, komite adına DBP İl Eşbaşkanı Şükrü Tapkan açıklama yaptı. Newroz için gerekli tüm izinlerin alındığına vurgu yapan ve tüm Batmanlıları Newroz'a davet eden Tapkan, "Ev ev, sokak sokak tüm Batman'ı dolaşarak halkı Newroz'a davet etmek için çalışmalarımızı başlattık. Newroz'da Erdoğan Emir, Bahar Kültür Merkezi sanatçıları sahne alacak. Newroz halkların bayramı olduğu gibi faşizme karşı da halkların direniş bayramıdır. Bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu Newroz'u büyük bir coşku ile karşılayıp alanlara çıkacağız” dedi. 

DERSİM 

HDP Dersim İl Örgütü ise, 21 Mart’ta Seyit Rıza Meydanı’nda kutlanacak Newroz için valiliğe resmi başvuruda bulundu. Newroz programının yer aldığı başvuruda, ana tema içeride ve dışarıda savaşın son bulması olacak. HDP Dersim İl Örgütü Newroz çalışmalarını yarın itibari ile hızlandırarak, halka katılım çağrısında bulunacak. (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER