Kürdistan depreminde ölü sayısı artıyor,İran'da ölü sayısı 300'ü geçti

7.3 büyüklüğündeki depremde İran'da ölü sayısı 300'ü aştı, IKBY de 7 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Kürdistan depreminde ölü sayısı artıyor,İran'da ölü sayısı 300'ü geçti

HABER MERKEZİ- Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi'ne (IKBY) bağlı Süleymaniye kenti yakınlarında dün saat 21.18’de deprem oldu. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre; 7.3 büyüklüğündeki ve 33.9 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssü Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısı olarak belirlendi.

Yerel saatle 21:18'de meydana gelen deprem Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu'daki bazı illerinden de hissedildi.

Deprem, Irak ve Türkiye'nin yanı sıra İran, Suriye, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de hissedildi.

SÜLEYMANİYE'DE 7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Depremin ardından Süleymaniye'deki 8 köyde büyük hasar olduğu belirtildi. IKBY en az 7 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 

IKBY Sağlık Bakanı Rekewt Heme Reşid, Süleymaniye’nin Derbendihan ilçesinde 4, Germiyan’da 2, Süleymaniye’de de 1 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Reşid ayrıca 321 kişinin de hastanelere kaldırıldığını belirtti.

İRAN'DA ÖLÜ SAYISI 300'Ü GEÇTİ 
Deprem İran'ın sınırdaki Kermanşah vilayetini de vurdu. ISNA haber ajansı ölü sayısının 328'e ulaştığın, 2 bin 500'den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu. 

En büyük hasar Kasr-ı Şirin kentinde meydana geldi. Kentteki binalarda büyük hasar olduğu duyuruldu. Kermanşah'taki bir diğer yerleşim yeri Serpol Zehap da deprem büyük hasara neden oldu.  

İranlı yetkililer, deprem sonucu bazı binaların yıkıldığını ve enkaz altında insanların olabileceğini belirtti. Arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgelerinde sevk edildiği kaydedildi. İran Kızılayı 70 binden fazla kişinin yardıma ihtiyaç duyduğunu duyurdu.

ARTÇI DEPREMLER DEVAM EDİYOR 
7.3'lük depremin ardıondan bölgede artçı depremler de sürüyor. Gece yarısından sonra en büyüğü 4.8 ve 4.6 olan iki artç deprem kaydedildi. 

BARAJ TEHDİDİ
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Ziraat ve Su Kaynakları Bakanı Abdulsettar Mecid, yaptığı yazılı açıklamada, Süleymaniye'deki barajda hasar meydana geldiğini, zararın boyutlarının tespiti için çalışma başlatıldığını bildirdi.

Mecid, zararın tespiti ve olası bir felaketin önüne geçilmesi için özellikle baraj zemininde incelemelerin yapılacağını belirterek, evleri baraja yakın olanlara can güvenlikleri için bölgeden uzaklaşmaları çağrısında bulundu. AG 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER