Kimlik fotokopileri ile habersiz ikametgahları değiştirildi

Diyarbakır’da yaşayan 12 ailenin ikametgâhları, kendilerinden habersiz Bingöl Karlıova’ya taşındı. İkametgahlarının AKP’li Karlıova Belediye Başkanı, İlçe Nüfus Müdürü ve daha önce çalıştıkları bir firma sahibi tarafından taşındığını öğrenen aileler, suç duyurusunda bulundu.

Kimlik fotokopileri ile habersiz ikametgahları değiştirildi

HABER MERKEZİ-Diyarbakır’da yaşayan 12 ailenin ikametgah adreslerinin 2017 Kasım ayında kendilerinden habersiz bir şekilde Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Kale mahallesine taşındığı ortaya çıktı. Skandal, Tekin ailesinin küçük çocuklarının hastalanması üzerine gittikleri sağlık ocağında görevli aile hekimince ikametgâhlarının Bingöl’e taşınmış olması nedeniyle hasta çocuklarına bakamayacağını söylemesi üzerine ortaya çıktı. 

Durumu araştıran baba Ramazan Tekin, daha önce kısa süre yanında çalıştığı firmanın sahibinin Bingöllü olmasından şüphelenip, kendileriyle ile birlikte orada çalışan diğer arkadaşlarına ulaştı. Muhtarlığa giden diğer aileler de, ikametgahlarının Karlıova’ya nakledildiğini öğrendi.

Aileler geçtiğimiz yıl taşeron bir firmanın sahibi olan Ahmet Yalçın’ın, İzmir Selçuk Belediyesi’nden aldığı parke taşı döşeme ihalesi işinde çalışmak için İzmir’e gitmişti. Burada müteahhit Yalçın tarafından sigorta girişleri yapılacağı belirtilerek, işçilerden kimlik fotokopileri toplandı. Maaşlarını alamayan işçiler, sadece 40 gün çalışıp, Diyarbakır’a geri döndü. Ancak verdikleri kimlik fotokopileri ile 12 işçi ile aile üyelerinin tümünün ikametgah adreslerinin değiştirildiği anlaşıldı.

NÜFUS MÜDÜRÜ İTİRAF ETTİ

Durumun anlaşılması üzerine Tekin, diğer ailelerle birlikte başvurdukları Yenişehir Nüfus Müdürlüğü’nden ikametgah değişikliklerinin Karlıova İlçe Nüfus Müdürü Meltem Bal tarafından yapıldığını öğrendi. 

Ailelerin iddiasına göre; bilgi almak için aradıkları Karlıova İlçe Nüfus Müdürü Bal ise, nakilleri AKP’li Karlıova İlçe Belediye Başkanı Veysi Bingöl ve firma sahibi Ahmet Yalçın'ın talebi doğrultusunda yaptığını itiraf etti.

'DAVACI OLMAYIN NE GEREKİYORSA YAPARIZ'

Maruz kaldıkları bu durum karşısında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtmeleri üzerine ailelere Belediye Başkanı, firma sahibi ve İlçe Nüfus Müdürü tarafından suç duyurusunda bulunmamaları karşılığında para teklif edildiği de ileri sürüldü

Olayın mağdurlarından Nursen Ekin ise, müteahhit Ahmet Yalçın’ı aradıklarında kendilerine olayın yanlışlıkla olduğunu ve "Davacı olmayın ne gerekiyorsa yaparız, ne kadar para istiyorsanız size veririm" teklifinde bulunduğunu kaydetti. 

NUFÜS MÜDÜRÜ BELEDİYE BAŞKANI’NI SUÇLADI

Bilgisi olmadan ikametgah yerinin değiştirildiğini öğrendiğinde Karlıova Nüfus Müdürü Meltem Bal ile telefonda görüştüğünü söyleyen Yunus Tekin de, Nüfus Müdürü Bal’ın kendisine "Rica ediyorum şikayetçi olmayın, şikayetçi olsanız beni görevden alırlar, belediye başkanını da görevden alırlar, müteahhit için de kötü olur" dediğini aktardı. Tekin, Nüfus Müdürü Bal’ın bu işi kendilerine belediye başkanının yaptırdığını söylediğini de anlattı.

BELEDİYE BAŞKANI VE MÜTEAHHİD PARA TEKLİF ETTİ!

Tekin, Belediye Başkanı Veysi Bingöl’ün ise, kendisini arayarak "Orada benim ismimi söyleyin, telefonla arayacağım, oraya gidin ne kadar para istiyorsanız size versinler. Dava açmaktan vazgeçin" diyerek Metin Öz isimli birinin bulunduğu Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bulunan bir adrese yönlendirdiğini kaydetti.

Belediye Başkanı’na paraya ihtiyacı olmadığı ve şikayetinden vazgeçmeyeceğini söyleyip, telefonu kapattıktan sonra bu kez müteahhidin kendisini aradığı kaydeden Tekin, müteahhidin gönderdiği aracının da "şikayetçi olunmaması" karşılığında kendilerine bir miktar para teklifinde bulunduğunu ileri sürdü.

KONUŞMALAR KAYIT ALTINA ALINDI

Yapılan tüm bu telefon görüşmeleri aileler tarafından kayıt altına alındı. Diyarbakır Barosu’na başvurup adli yardım alan mağdur aileler, daha sonra “Resmi evrak üzerinde sahtecilik yapma” suçlamasıyla Karlıova Belediye Başkanı Veysi Bingöl, Karlıova Nüfus Müdürü Meltem Bal ve müteahhit Ahmet Yalçın hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusunda bulunulması sonrası ise, dikkat çekici bir biçimde 8 ailenin ikametgâh adresleri yeniden Diyarbakır’a nakledildi. Yapılan bu işlem sonrası iddialara göre, Nüfus Müdürü Bal yeniden aileleri arayarak "Şimdi elinizden geleni ardınıza koymayın" ifadelerini kullandı.

4 AİLENİN KAYDI YOK

8 ailenin ikametgahları Diyarbakır’a taşınırken, ikametgah adresleri silinen diğer 4 ailenin ise hiçbir yerde kaydına rastlanmıyor. İkametgâhların neden değiştirildiği ise halen bir muamma.

BELEDİYE BAŞKANI ÇALIŞTIĞINI GÖSTERMEK İÇİN....

Ailesiyle kayıtlarına rastlanmayan isimlerden biri Şenol Ekin. Kendilerine yapılan hiçbir teklifi kabul etmemelerinde sonra yeniden gittikleri Nüfus Müdürlüğü’nde diğer 3 aile ile birlikte kayıtlarına rastlamadıklarını ifade eden Ekin, “Şimdi nüfus kayıtlarımız hiçbir yerde kayıtlı değil. İkametgahım ne Diyarbakır ne Bingöl ne de Türkiye’nin herhangi bir yerinde görülmüyor. Bunu neden yaptıkları konusunda ise bize ‘Karlıova’daki nüfusun arttığını, Belediye Başkanımızın yaptığı çalışmalar sonucu halkın kente geri döndüğünü göstermek, bununla birlikte okul servisleri ve kooperatif üyeliği gibi’ birkaç sebep saydılar” dedi. 

MUHATTAPLAR İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Konuya ilişkin aradığımız Karlıova Nüfus Müdürü Meltem Bal, ikametgah adreslerini yurttaşların bizzat kendilerinin değiştirdiğini söyleyerek kendisini savundu. Bal, “Biz kafamıza göre kimsenin ikametgahlarını değiştiremiyoruz. Bu tür olayları telefonda konuşmak doğru değil, söz konusu kişiler bana telefon açtılar. Adreslerine baktığımda ilçemizde görünmüyordu, Diyarbakır’da gözüküyordu” dedi.

Hakkındaki iddiaları yönelttiğimiz müteahhit Ahmet Yalçın da, söz konusu iddiaların gerçek olmadığını belirterek telefonu kapattı. 

Karlıova Belediyesi Başkanı Veysi Bingöl adına ikametgâhları nakledilen işçiler ile görüştüğü öne sürülen Metin Öz ise, “Arkadaşlar yanlış anlamış. Benim yaşananlarla bir alakam ilgim yok” ifadelerini kullandı. 

MA / Lezgin Akdeniz 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER