Kbü’den Abdülhamit Han'a Onursal Doktora Unvanı

Osmanlı Devleti'nde 33 yıl boyunca padişahlık yaptıktan sonra tahtan indirilen ve 10 Şubat 1918’de hayatını kaydeden II. Abdülhamid’e onursal doktora unvanı veriliyor.Ölümünde 95 yıl sonra Karabük Üniversitesi tarafından 34. Osmanlı...

Kbü’den Abdülhamit Han'a Onursal Doktora Unvanı
Osmanlı Devleti'nde 33 yıl boyunca padişahlık yaptıktan sonra tahtan indirilen ve 10 Şubat 1918’de hayatını kaydeden II. Abdülhamid’e onursal doktora unvanı veriliyor.

Ölümünde 95 yıl sonra Karabük Üniversitesi tarafından 34. Osmanlı Sultanı, 113. İslam Halifesi II. Abdulhamit Han'a, Hicaz Demiryolu katkılarından dolayı onursal doktora unvanı verilecek. Karabük Üniversitesinin yaklaşık 1.5 yılık hazırlığı sonrası Türkiye’nin ilk Raylı Sistemler Mühendisliği’nin önerisi ile 25 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek olan törenle onursal doktora unvanı diploması, hayatta olan en yaşlı hanedan mensubu Harun Osmanoğlu’na takdim edilecek. Törene diğer Hanedan üyeleri de katılacak.

Türkiye'de bazı kesimlerin 'Kızıl Sultan' olarak tarif ettiği Sultan 2. Abdülhamit Han, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir Devlet Üniversitesi tarafından Resmi anlamda onure edilmiş olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER