Kayseri Barosu’ndan 'çağlayan' Olaylarına Tepki

Kayseri Barosu Başkanı Fevzi Konaç, Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olaylara tepki göstererek, ''Meslektaşlarımızın yaka paça, kıyafetleri yırtılarak gözaltına alınmalarını şiddetle reddediyoruz'' dedi.Kayseri Barosu Başkanı Konaç,...

Kayseri Barosu’ndan 'çağlayan' Olaylarına Tepki
Kayseri Barosu Başkanı Fevzi Konaç, Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olaylara tepki göstererek, ''Meslektaşlarımızın yaka paça, kıyafetleri yırtılarak gözaltına alınmalarını şiddetle reddediyoruz'' dedi.

Kayseri Barosu Başkanı Konaç, Baro'nun internet sitesinde yayımladığı açıklamada, Türkiye'nin hukuk devleti olmak adına mücadele verdiğini vurgulayarak, ''Ancak ne zaman umudumuz yeşerse, gizli bir el uzanıp tüm hayallerimizi altüst ediyor. Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olaylar ve avukat meslektaşlarımıza yapılan muamele iyimserliğimizi bir kez daha yıkmıştır" ifadelerini kullandı.

Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olayların kendilerini üzdüğünü, bu manzaraları kabul etmediklerini ve sebep olanları şiddetle kınadıklarını belirten Konaç, suçu ne olursa olsun ispat edilene kadar herkesin masum olduğuna inandıklarını ifade etti. Ülkenin 15 gündür Taksim'de ve buna bağlı olarak birçok ilde yaşanan protestolarla sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirten Konaç, şunları kaydetti:

''Hangi açıdan bakılırsa bakılsın, üzerinde ittifak edilen husus, ülke genelinde yaşanan huzursuzluktur. Terörden ve coğrafyamızda var olan çatışmalardan hem millet olarak hem devlet olarak büyük bedeller ödendi ve ödenmeye devam ediyor. Bir tarafta tüm iyi niyetleri ile demokratik tepkilerini dile getirenlerin bulunduğu olaylarda, diğer taraftan bu karışıklıktan nemalanmaya çalışanların bulunduğu toplumun ve herkesin ortak kanaatidir. Görülen odur ki; artık tüm taraflar yaşanan olaylardan gerekli dersleri çıkarmış ve maksat hasıl olmuştur. Bu gün itibariyle yapılması gereken şey aklı selimle hareket ederek huzur ve barışın yeniden tesis edilmesidir. Yaşanan olayların yapısı gereği avukatlar ve tüm adalet camiası önemli bir sınavdan geçmektedir. Avukatlar olarak siyasi görüşlerimiz ve ideolojik kaygılarımız ne olursun olsun asıl duracağımız yer hak ve adaletin tarafıdır. Türkiye hukuk devleti olmak adına mücadele veriyor. Ancak ne zaman umudumuz yeşerse, ne zaman 'tamam şimdi' desek gizli bir el uzanıp tüm hayallerimizi alt üst ediyor.''

Konaç açıklamasında, ''Tüm yaşananlarda orantısız güç kullanıldığı eleştirileri ortada iken, yine Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olaylar ve avukat meslektaşlarımıza yapılan muamele iyimserliğimizi bir kez daha yıkmıştır. Kişi suçlu bile olsa inancı, siyasi görüşü ne olursa olsun her şeyden önce insandır. İnsanca muamele edilmeyi hak eder. Bu yapılanlar, ülkede barış ve huzuru istemeyenler olduğu kanaatini uyandırmaktadır. Polis ceza tatbikatı yapamayacağı gibi hazırlık soruşturması gücün denendiği yer de değildir. Öncelikle meslektaşlarımızı sağduyu ve dikkate davet ederken, olayların bu hale gelmesine müdahaleleri ile sebep olan görevlileri, görev ve sorumluluk sınırlarına çekilmeye davet ediyoruz'' dedi.

Olayları bahane ederek yapılan yasa dışı eylemleri kabul etmelerinin mümkün olmadığı gibi suçun ve suçlunun, illegal ve yasadışı hiçbir örgüt ve eylemin yanında olmayacaklarının da altını çizen Konaç, ''Ancak kaba kuvveti ve devlet eliyle haksız müdahaleyi kabul etmemiz de mümkün değildir. Bir taraftan her geçen gün çıkarılan yasalarla haksız olarak iş alanları daraltılan, yok sayılan, hakları gasp edilen avukatlar, diğer taraftan baskı ve şiddetle karşı karşıya kalabilecek bir süreç yaşamaktadır. Adliyeler hak ve hukukun arandığı, adaletin tesis edildiği yerler olarak eylem ve protesto alanlarına da dönüştürülmemeli, özellikle bu hususun kamuoyunda yanlış algılanmasına sebep olacak görüntülerden de kaçınılmalıdır. Canımızı, malımızı, namusumuzun güvenliğini emanet ettiğimiz polisimizin hukuki güvenliğimizi ihlal etmesini asla kabul edemeyiz. Çağlayan'da yaşanan olayların tekrar etmemesini dilerken, savunmanın ve avukatların güvende olmadığı bir ülkede hukukun ve adliyelerin inanılırlığı olmayacaktır" ifadelerine yer verdi.

Kayseri Baro Başkanı Fevzi Konaç, konuyla ilgili yaptıkları açıklamaya 10-15 barodan da destek geldiğini, diğer barolarla da istişare ettikten sonra gelişmelere göre yeni bir açıklama yapıp kamuoyunu bilgilendireceklerini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER