Kadınlar Öcalan için kampanya başlattı

TJA "Tecrit kaybedecek, özürlük kazanacak" şiarıyla başlattığı kampanyanın startını İstanbul’da verdi. Kadınlar, "Barışın anahtarı Öcalan’ın elindedir.” dedi.

Kadınlar Öcalan için kampanya başlattı

1Haber Var'da yer alan habere göre Özgür Kadın Hareketi (TJA), PKK lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için, "Tecrit kaybedecek, özürlük kazanacak" şiarıyla başlattığı kampanyanın startını İstanbul'da açıkladığı deklarasyonla verdi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl binası önünde yapılan açıklamaya, HDP milletvekilleri Dilek Öcalan, Feleknas Uca ve Saadet Becerikli, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP ve HDK Kadın Meclisleri ve Barış Anneleri'nin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. 

'Barışın anahtarı Öcalan'dır'

Eylemde konuşan HDP Milletvekili Feleknas Uca, Öcalan'ın komplo sonucu tutsak edildiğini söyledi. Uca, "Bugün 6 buçuk milyon insan Önder Apo'yu, önderi olarak görüyor. 6 buçuk milyon insan Öcalan'ın özgürlüğü için imza atmıştır. Bugün İmralı'da uygulanan tecrit, milyonlara uygulanıyordur. Öcalan üzerinde uygulanan tecrit, barışa uygulanan bir tecrittir. Biz kadınlar kampanya başlatıyoruz. İmralı tecridi kırılmadıkça biz durmayacağız ve irademize sahip çıkacağız" diye konuştu.

Kürt halkı üzerinde Türkiye'nin kuruluşundan bu yana imha politikası uygulandığını dile getiren Uca, "Ne olursa olsun biz mücadele edeceğiz. Nasıl ki 6 buçuk milyon insan 'Öcalan irademizdir' dediyse biz de bugün onu diyoruz. Barışın anahtarı Öcalan'ın elindedir" dedi. 

'Öcalan siyasi irademizdir'

Daha sonra TJA üyesi Sebahat Erdoğan deklarasyonu açıkladı. Kürt halkının ve kadınların komplonun amacını derinden sezdiğini ve “Güneşimizi Karartamazsınız” şiarı ile ateşten bir direniş tarihini başlattıklarını kaydeden Erdoğan, “Ağır işgal ve baskı ortamında 6 buçuk milyon ‘Kürt halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan Siyasi İrademdir’ imza dilekçesini toplamış ve meclise sunmuştur. Sayısız serhildan ve eylemlerle Önderliğinin özgürlüğünü talep etmiştir” dedi.

‘Çöktürme planı İmralı’da hayata geçildi’

Erdoğan “Kaderinin Önderliğinin kaderi olduğu bilinciyle köleliğe, işgale, eşitsizliğe karşı özgürlük mücadelesi kesintisiz sürüyor, sürecek. Çünkü Önderlik kurumu, bir toplumun düşünce, felsefe, politika ve kültürel yaşamının iradeye ve inisiyatife geçmiş örgütlülüğüdür. Önderliksiz bırakılmak, yaşatılmamak ve var edilmemek demektir” diye konuştu.

Erdoğan, “Çöktürme planını Kuzey Kürdistan'da hayata geçirmiştir. Çöktürme planı önce İmralı’ da mutlak tecrit ile hayata geçirilmiştir” dedi. 

‘AKP ülkeyi İmralı işkence sistemine dönüştürmüştür’

AKP’nin Kürt kadın mücadelesine düşmanlık beslediğini ve kadın kurumları ile aktivitelerine saldırdığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Tecrit ve kadın hareketini tasfiye planı kadın özgürlüğüne dayalı Kürdistan ve Ortadoğu devrimini boğma amaçlıdır. DAİŞ ile Rojava devrimine saldırı, Şengal kadınlarını kaçırma ve köleleştirme soykırımı, OHAL ile Kuzey Kürdistan'da tüm kadın örgütlerini kapatma ve aktivistlerini tutuklama yöntemi bir karşı devrim ittifakı temelinde uygulanmaktadır. Önderliksel kadın kurtuluş çizgisi yok edilmek istenmektedir. Bu anlamda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit, Kürt kadınlarını tecrit ile kuşatmaya almaktır. Kürt sorununu inkar ve imha, kadın sorununu köleleştirme konsepti ile ele alan AKP hükümeti darbe mekaniği, sivil darbe, OHAL sistemini hayata geçirerek tüm ülkeyi bir İmralı işkence sistemine dönüştürmüştür. Halklar, kadınlar, aydınlar, demokratik güçler, her farklılık yaşamın tamamında bir tecrit saldırısı altındadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER