JIN TV yayına başladı, kadın televizyonu JIN TV frekans bilgileri

Tüm aşamasında kadınların yer aldığı kadın televizyonu JIN TV, “Kadının sesi, yaşamın yüzü” sloganıyla test yayınına başladı.

JIN TV yayına başladı, kadın televizyonu JIN TV frekans bilgileri

HABER MERKEZİ-Tüm aşamasında kadınların yer aldığı kadın televizyonu JIN TV, “Kadının sesi, yaşamın yüzü” sloganıyla yayına başladı. Newa Kadın Vakfı tarafından 9 Ocak'ta duyurusu yapılan JIN TV, test yayını ile açılışını yaptı. 

Vakıf, açıklamasında, “8 Mart 1857'de ABD'nin New York kentinde kırk bin kadının emek, hak ve özgürlük mücadelesinden, 2018 yılına uzanan kadınların siyasette, sosyal yaşam, hukuk  vb. tüm  alanlarda büyüttüğü özgürlük mücadelesi bizlere ilham kaynağı olmuştur” ifadelerini kullanmıştı. 

Vakıf , “Nasıl bir televizyon?” sorusuna da şu yanıtı vermişti: 

“* Öncelikle toplumsal kodlamalara savaş açacak bir kadın televizyonu olacağını belirtmek isteriz. Cinsiyetçilikten beslenen ana akım medyaya karşı duracak, kadın değerlerini görünür kılacaktır. Kadın televizyonu, kadın dünyasının aynası olma iddiasındadır. 

* Üçüncü sayfalarda şiddet merkezli haberlere sıkıştırılmış, TV'lerde haberlerin sonlarına doğru 'haberi süsleme' nesnesine dönüştürülmüş kadını hayatın kaynağı olarak yeniden var kılacaktır. Kadınlar sanatı, kadınlar sporu, kadınlar siyaseti, kadınlar bilimi, kadınlar doğayı, kadınlar sağlığı yorumlayacak ve 'hayat varsa biz de varız' mottosu ile sesini duyuracaktır.  

* JIN TV, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddete karşı duracak, şiddet uygulayanı teşhir edecek, kadınları bu konuda öz savunmasını almaya çağıracaktır. 

* JIN TV, yaşamın her alanında kadın emeğini görünür kılma iddiasında olacaktır. Başta kadın-erkek ilişkileri olmak üzere bu ilişki ile bağlantılı olarak toplum yaşamını temelden etkileyen kadın-çocuk, erkek-çocuk ilişkisini ele alacaktır. Aile içi iş paylaşımdan, demokratik aile kriterlerine kadar toplumun temel taşlarını sorgulayacaktır.

* Kadın bedenini kıskaca almış olan tabuları yıkacak, kadınları reklam malzemesine dönüştüren, metalaştıran ana akım erkek medyasına karşı kadınları yaşamın öznesi olarak ekranlara taşıyacaktır. 

* JIN TV, kadınların yaşadığı cenderenin bir kader olmadığını anlatacak, yaşadığı sorunlara çözümler arayacak ve bu konuda kadınları cesaretlendirmeyi amaçlayacaktır.  

* Televizyonumuz çok dilli, çok kültürlü, çok yönlü bir yayın çizgisi ile akıl ve duygunun yaratıcılığını birleştirecektir. Farklılıkları yok sayan ana akım medyaya karşı çoğulculuğu esas alacaktır.

* Kadınların görünmeyen, hiçleştirilen, yok sayılan emeğini görünür kılacaktır. Evde, tarlada, ofiste, sokakta her dalda çalışan kadının yanında duracaktır." (MA)

JIN TV aşağıdaki frekanstan izlenebilir: 

Uydu: Hotbird 13°E

Frekans: 11 054 MHz 

Polarizasyon: Horizontal

Symbolrate: 27500

FEC-rate: 5/6.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 18:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmedo Siverek
Mehmedo Siverek - 6 ay Önce

Merhaba Roj baş heval türkiye’den izleyemiyorlar bir bilgi verir misiniz lütfen

dündar ulaş
dündar ulaş - 6 ay Önce

jin tv . li hemu jinén kedkar é cîhané ü bitaybetî kürdistané pîrozdikım dı kar ü xebaté weda serkeftin dxwazim

Behcetgonul bileyder Batman
Behcetgonul bileyder Batman - 6 ay Önce

Bixerbe pirozbe

SIRADAKİ HABER