İzmir'de Tarım Zirvesi

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin öncülüğünde, İzmir tarımının talep ve sorunlarını aktarmak için Ankara’ya giden sektör temsilcileriyle yapılan toplantıda, İzmir tarımının geleceğinin planlanacağı, yeni bakış açılarının,...

İzmir'de Tarım Zirvesi
AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin öncülüğünde, İzmir tarımının talep ve sorunlarını aktarmak için Ankara’ya giden sektör temsilcileriyle yapılan toplantıda, İzmir tarımının geleceğinin planlanacağı, yeni bakış açılarının, tarım ve gıdada inovasyonun, katma değeri yüksek üretim yöntemlerinin ortaya konulacağı bir zirve yapılması konusunda ortaya çıkan mutabakat sonucunu verdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türk ve İzmir tarımı açısından son derece önemli olan zirvenin tarihini 14 Haziran olarak belirledi.

Milletvekili İlknur Denizli, 14 Haziran’da İzmir’in, tarım ve gıda sektörünün temsilcilerini ağırlayacağını belirterek, “İzmir’in tarım ve gıda dünyasının temsilcileriyle ele ele vererek İzmir’de bir tarım zirvesi yapılmasını sağladık. Türk tarımının başkenti İzmir’e gösterdikleri yakın ilgi ve İzmir tarımına duydukları güven için Sayın Bakanımız Mehdi Eker’e İzmirliler adına teşekkür ediyorum” dedi.

ZİRVEDE BEYİN FIRTINASI GERÇEKLEŞECEK

İlknur Denizli, zirvenin detaylı programının önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

“Zirve tarihinin belirlenmesinin ardından özel sektör ve kamu temsilcileri ile üniversite temsilcilerinden çalışma grupları oluşturulacak. Bitkisel ürünler, hayvansal ürünler, su ürünleri ve gıda olmak üzere 4 ana başlıkta toplanacak çalışma gruplarında İzmir’deki oda ve borsa temsilcileri, üretici birlikleri olacak. Zirvenin yapılacağı tarih olan 14 Haziran’dan yaklaşık 2 hafta önce çalışma grupları ön toplantılar yapacak. Temsilciler kendi alanları ile ilgili görüşleri yazılı ve sözlü olarak dile getirecek. Öne çıkan öneri ve görüşler not edilecek. Beyin fırtınası şeklinde geçmesi düşünülen çalışma gruplarında İzmir’in tarımdaki öncelikleri, beklentileri ve çözüm odaklı projeleri ile birlikte İzmir’in 5 yıl içindeki hedefleri belirlenecek. İzmir Tarım Zirvesi’nde Bakan Mehdi Eker, İzmir tarımının önceliklerinin ön planda olduğu çalışma gruplarını teker teker ziyaret edecek.”

ZİRVE SEKTÖRE YATIRIM YAPACAKLAR İÇİN DE ÖNEMLİ

Zirvenin gelecekte bu sektörde yatırım yapmayı düşünenler için de çok önemli olduğunu vurgulayan Denizli, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Tarım ve gıda yakın gelecekte çok kazançlı bir sektör olacak. Tarım ve gıda sektörüyle yatırımcıların yakından ilgilenmesi gerekiyor. Önümüzde yatırım yapmaya değer, yüksek gelir vadeden bir sektör var. Gelecek 20 yıl dünya nüfusundaki artış, kalkınmakta olan büyük nüfusa sahip ülkelerde kişi başına düşen milli gelir artışları ve iklim değişikliklerinin ışığında düşündüğümüzde, tarım sektöründe ürünlerin reel fiyatları önümüzdeki yıllarda artış gösterecek. Bu noktada tarımda gelecek trendleri anlamamız, bu yol haritasına göre pozisyon almamız gerekiyor. Artık tarım sadece köylerde yaşayan insanlarımız için önemli değil. Tarım sektörü emek yoğun sektör olmaktan, ciddi iktisadi değer yaratan bir sektöre dönüşecek.”

TARIM TÜRKİYE'NİN PETROLÜ

Tarım ve gıda sektörünü ülkemizin petrolü olarak tanımlayan İlknur Denizli, “Tarım bizim petrolümüz. Hiç bitmeyecek, sürekli artacak bir petrolümüz. Hem istihdama, hem de büyümeye katkısını bir arada düşündüğümüzde tarım ülkemiz için çok önemli. AK Parti olarak İzmir tarımıyla sürekli ilgileneceğiz. Evet, sorunlarımız var ama bu sorunların çözümlerini de biliyoruz. Her geçen gün tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçimizin bir sıkıntısını çözüyoruz. Bütün sıkıntıların çözüldüğünü şu an için söyleyemesek de, gelecek Türk çiftçisi için, Türk tarımı için bu günden daha iyi olacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER