İstanbul'da gece yürüyüşüne binlerce kadın katıldı

İSTANBUL - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim’de bir araya gelen binlerce kadın sağanak yağmura aldırış etmeden “savaşa hayır” dövizleriyle Tünel’e doğru yürümeye başladı.

HABER MERKEZİ-  8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle geleneksel hale gelen Feminist Gece Yürüyüşü birçok merkezde yapıldı. Kadınlar, erkek  şiddetine karşı mücadeleyi büyütme mesajı verdi. 

Feminist Gece Yürüyüşü Platformu öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim’de bulunan Fransız Kültür Merkezi’nde bir araya gelen kadınlar  “Hayatımız, isyanımız, mücadelemiz: Feminizm” sloganıyla Tünel’e doğru yürüyüşe geçti. Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadının katıldığı yürüyüşte sık sık “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,”, “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganları atılıyor. 

KRANFİLLER EŞLİĞİNDE YÜRÜYÜŞ

“Savaş değil barış istiyoruz”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Diyanet müftü ilahiyatçı her yerde eşitlik özgürlük nerede” “Münferit değil, tesadüf değil, hastalık değil, sapıklık hiç değil”, “ Jin ji hemü şeren cihane re dimejin na” dövizlerini taşıyan binlerce kadın sağanak yağmura aldırış etmeden yürüyüşe devam ederken, çevrede bulunan binalardan sık sık kadınların üstüne karanfiller atıldı. 

“Efrin’de kadınlara bin selam” sloganlarının eksik olmadığı yürüyüşte ellerinde beyaz tülbentler bulunan kadınlar, “Sara, Rojbin, Ronahi” dövizlerini taşıdı. Kampüs Cadıları’nın süpürge ve şapkalarıyla yer aldığı yürüyüşte, anneler de sarı kırmızı yeşil eşarplarıyla katıldı. İngilizce, Ermenice, Türkçe, Kürtçe, Yunanca, Almanca, Fıransızca ve Arapça yüzlerce dövizin taşındığı yürüyüşte, sık sık ıslık ve zılgıtlar yükseldi. 

'ÜÇ DİLDE AÇIKLAMA YAPILDI'

Tünelde son bulan yürüyüşün ardından açıklama yapıldı. Kürtçe, Türkçe ve Arapça dillerinde yapılan açıklamanın Kürtçesini Rojda Yıldız, Türkçesini İren Gerkuş, Arapçasını ise Amina Halil okudu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kadınların mücadelesinin bildiğimiz tarihi yüzyılı aştı. Baskı varsa direniş baki, adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler, hayatlarına sahip çıktılar. Bugün biz binlerce kadın burada, milyonlarca kadın dünyanın her yerinde duruyoruz, görüyoruz. Görüyoruz ki karşımızda kadın düşmanlığının, ırkçılığın, faşizmin çırpınışları var. Her gün emeğimizi, cinselliğimizi, bedenimizi sömürmenin yollarını; bize tüm dünyanın bakım emeğini yıkarak, doğurganlığımızı kontrol altına almaya çalışarak, bizi maddi ve manevi eşitsiz koşullara mahkum ederek, cinsel yönelim tek, cinsiyet kimliği ikiden ibaretmiş gibi yaparak, "hiza"ya getirmek İçin şiddete maruz bırakarak, çocukları taciz ederek, hayatlarımızı erkek egemen ve dini kurumlara teslim ederek, sınırları kendi çizip ihlalinin ne zaman meşru olduğunu kendi belirleyerek, iktidarını kuramadığında silahına davranarak arayan bir düzen var. Kadınları karar alma mekanizmalarından dışlayan, bizlere istemediğimiz bir hayatı dayatan erkek egemen bir düzen var.

ARTIK YETER DEMEK YERSİZ

Artık yeter demek çok yersiz. Çokça zamandır yeter. En baştan beri yeter. Biz bugün burada bu düzene seslenmek için değil, bu düzene karşı bir yol önerdiğimiz için toplandık. Bizi korkuyla, şiddetle, savaşla, tatlı dille, aile masalıyla terbiye etmeye çalışan düzene feminizmle direniyoruz, mücadele ediyoruz, İsyan ediyoruz. Bizler başka bir dünyayı hayal etmekle başladık, kurmanın birlikte, dayanışmayla mümkün olacağını biliyoruz. Yaşasın feminizm, yaşasın feminist mücadele!”

Açıklamanın ardından kadınlar çektikleri halaylarla eylemlerine son verdi. 

ANKARA

Ankaralı kadınlar Kurtuluş Parkı’nda gerçekleştirdikleri 8 Mart eyleminden sonra Kuğulupark’ta feminist gece yürüyüşünde bir araya geldi. “Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz” pankartı arkasında bir araya gelen kadınlar, yoğun yağmura rağmen şarkılar ve halaylar eşliğinde taleplerini dillendirdi. Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan onlarca kadın,   “Haydi 8 Mart’a”, “Hazır ol isyan çıktı güzelim” , “Cinsiyetçiliği, sömürüyü ve baskıyı sona erdireceğiz”  dövizleri yanı sıra sık sık “Jın Jıyan Azadı”, “Kadın yaşam özgürlük” ve “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganları attı. Kadınlar adına açıklama yapan Ankara Feminist Kolektif’den Tuba Engel, Hayatı istiyoruz çünkü bu hayat bizim"  dedi.

‘SAVAŞA, SÖMÜRÜYE ERKEK EGEMENLİĞE HAYIR’

Dünyada ve Türkiye'de kadınların seslerini birleştirdiğini söyleyen Engel,  hiç bir erkek egemen sisteminin kendi mücadelelerini durduramayacağını belirterek, " Erkeklerden alacaklıyız. Dünyanın tüm işi sırtımızda. Erkek egemen sömürü düzeninize, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarına, annelik güzellemelerinize, çocuk, yaşlı ve hasta bakımını üstümüze yıkmanıza hep birlikte itiraz ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Dünyanın her yerinde savaştan etkilenen, göçe zorlanan, yara alan, taciz ve tecavüze uğrayan kesimin kadınlar olduğunu belirten Engel, şunları söyledi: “Biz özgürlüğümüz gasp edilirken direnmekten ve barışta ısrar etmekten asla vazgeçmeyen kadınlarız. OHAL uygulamaları ile sindiremediğiniz, her türlü baskıya direnen kadınları. Bizler sağlıkçı, eğitimci, gazeteci kadınlarız. Nefret inat yaşasın hayat diyen lezbiyen, biseksüel, trans kadınlarız. Patronsuz, p.siz bir dünya isteyen seks işçisi kadınlarız. Kadın cinayetlerine karşı hep birlikte bir kişi daha eksilmeyeceğiz diyerek sokakları inleten kadınlarız"

‘HEP BİRLİKTE HAYIR DİYORUZ’

Engel, son olarak "Ne tek adama ne de erkeklere düşmez biz kadınların hayatları hakkında karar vermek. Cinsiyetçiliğe, miltiarizme, savaşa, sömürüye erkek egemenliğe, homofobiye, transfobiye, devlet şiddetine, tacize, tecavüze ve kadın cinayetlerine hep birlikte hayır diyoruz.”

İZMİR

8 Mart Kadın Yürüşü kapsamında İzmir Alsancak Leman Kültür Merkezi önünde İzmir'deki kadın örgütlerinin çağırısı ile yüzlerce kadın, bir araya geldi. Barış Anneleri'nin en önde olduğu alanda anneler katılımcıların dikkatini çekti. Kadınlar, 8 Mart kadın mücadelesini anlatan pankartlar açarken, "Yaşasın kadın dayanışması", "Hayat kısa kadınlar uçuyor", "Öyle erildin ki yoluna özsavunma koysunlar" ve "Ispanağı artık Safinaz yesin" dövizleri açtı. Kadınlar tutuklu HDP milletvekilleri ile Silopi ve Cizre'de sokağa çıkma yasakları döneminde katledilen kadınların fotoğraflarını taşıdı. 

Kadınların kendi güvenliklerini sağladığı alanda görevli kıyafetli kadınlar dikkat çekerken, kolluk kuvvetleri kadınları "izin olmadığı" gerekçesi ile yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi. Polis amirlerinin fotoğraf çeken kadın polislere "Saçlarınızı toplayın arada bizimkiler sizi onlardan sanıp saçlarınızı yolmasın" sözleri dikkat çekerken, kadınların karşısına kurulan barikatta da kalkanların arkasına kadın polisler yerleştirildi. Kadınların ısrarlarına rağmen polisin yürüyüşe izin vermeyeceğini söylemesi karşısında yüzlerce kadın ıslık, zılgıt ve "Aç aç barikatı aç" ve "Barikatlar yıkılsın kadınlar geliyor" sloganları ile polise cevap verdi.

KADINLAR İSYAN SLOGANLARI İLE BARİKATI AŞIP YÜRÜDÜ

Polisin olası müdahalesine karşı kadınların oluşturduğu güvenlik birimi ile polisler ile kadınlar arasında barikat kurdu. Tansiyonun yükseldiği alanda kadınlar açıklamayı Kürtçe ve Türkçe yaparken, polisler sık sık kadınların dağılmaları yönünde anons geçti. Ancak yürümekte ısrarcı olan kadınlar alanda bekleyişlerini "Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor" ve "İnadına isyan" sloganları ile sürdürdü. Bir süre oturma eylemi yapan kadınlar, tekrar barikatları aşmayı denedi. Kadınlar, polisin engellemesine karşı grup grup barikatları aşmayı başardı. Duruma şaşıran polisler, kadınların arkasından koşarken, kadınlar, Türkan Saylan Kültür Merkezi'ne ulaştı. Kadınların Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yeniden toplanması ihtimaline karşı polisler, kalkanlarla alanı doldururken, kadınlar polise "Yürüdük mü? Yürüdük" diye slogan atarak karşılık verdi. Kadınlar yürüyüşün ardından eylemlerine son verirken, sloganlar eşliğinde dağıldı. 

Kadınlar yaptıkları açıklamada yıllardır mücadele ile elde ettikleri haklarından vazgeçmeyecekleri vurgulanırken, "OHAL’e inat sokakları kuşatacağız" denildi.

MERSİN

Mersin'de kadınlar "Olağanüstü Hal'de (OHAL'de) de sokaklar bizim" diyerek feminist gece yürüyüşü düzenledi. Kuşimato Sokak'ta bir araya gelen kadınlar, "Erkek düzenine itaat etmiyoruz." pankartı taşıyarak Barış Meydanı'na kadar yürüdü. Meydana gelen kadınlar, erkek şiddeti yüzünden ölen kadınlar anısına bir dakikalık saygı duruşu ardından Mersin Kadın Platformu adına konuşan Aze Su Dalmızrak "Bugün dünyanın dört bir yanında ki kadınlarla alanlarda buluşarak daha adil, eşit ve özgür bir dünya için sözümüzü örgütlüyor, mücadelemizi yükseltiyoruz" şeklinde konuştu.

Erkek şiddetine karşı sokaklarda olacaklarını belirten Dalmızrak, “Tacize, tecavüze, kadınlara ve LGBTİ'lere yönelik cinayetlere karşı, giderek artan translara yönelik baskı ve nefret suçlarına karşı mücadele ediyorlar emperyalist çıkarların devamı, rant çarklarının dönmesi ve ekonominin patlamaması için açılan bu savaşta çocuklarımızı vermeyeceğimizi bir kez daha söylüyoruz.  Savaş politikaları ile medya ile pompalanan militarizm ile artan erkek şiddeti ile mücadele ediyor kadınlar. Ve diyoruz ki, bu savaş bizim değil, ölümü değil yaşamı savunuyoruz" dedi.

Kadınlar şarkı eşliğinde halay çektikten sonra dağıldı.(MA)

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 23:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER