Hepatite Balonlu Uyarı

Türk Klinik Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği(KLİMİK), Hepatite karşı üstünde uyarıların yazıldığı balonlar uçurularak dikkat çekildi.KLİMİK, 28 Temmuz dünya hepatit günü etkinlikleri kapsamında Hepatite karşı üstünde...

Hepatite Balonlu Uyarı
Türk Klinik Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği(KLİMİK), Hepatite karşı üstünde uyarıların yazıldığı balonlar uçurularak dikkat çekildi.

KLİMİK, 28 Temmuz dünya hepatit günü etkinlikleri kapsamında Hepatite karşı üstünde uyarıların yazıldığı balonlar uçurularak dikkat çekti.

KLİMİK Derneği, Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof.Dr. Sıla Akhan, 28 Temmuz dünya hepatit günü seçilmiş ve dünyada kutlanıyor. Hepatit aşını bulan Samuel Blumberg, doğum günü sebebiyle bugün kutlanmaktadır. Önemli olan bu konuda farkındalığın arttırılması ve dünyada hastalığın öneminin bilinmesidir. Çünkü hastalık kimsede hiçbir şikayet yapmadığı için gerçekten farkındalık çok önemlidir. Mümkün şartlarda tedavi edilebilir bir hastalık sadece bilmeniz gerekiyor bunun için test yaptırmanız gerekiyor. Bizde KLİMİK Derneği olarak bilinçlendirmeyi arttırmayı ve test yapılmasını sağlama amaçlıyoruz. Bütün dünyada kronik hepatit’ten 4 milyon kişi enfekte olmuştur. Her yıl bundan dolayı 1,5 milyon insan ölüyor. Bu hastalığın önemini ve korunulabilir bir hastalık olduğunu da bilinmesi gerekiyor. Türkiye’de Hepatit B oranı yüzde 10 civarındadır. Bazı yerlerde artış gösterebiliyor. Anneden bebeğe de geçen bir hastalık olduğu için ailede bir kişi de varsa diğer kardeşlerde de olabileceğini özellikle ailesinde olanlar mutlaka taramadan geçmelidir. Ülkemizde hepatit C ise yüzde 1-1,5 oranında gözüküyor. Oldukça azımsanmayacak bir enfeksiyon. Bu hastalıklar kan testinde çıkması mümkün değil, mutlaka özellikle aranması gerekiyor’’ dedi.

KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül ise Türkiye'de uzun dönemden beri yapılan çalışmalara rağmen yinede hepatit B ve C halen Avrupa bölgesi içerisinde en yüksek rakamlara sahiptir. Genel olarak bakıldığında Türkiye’de Hepatit B oranı yüzde 4 civarındadır. Bu halen çok yüksek bir rakamdır. Bu aynı zamanda yapacak çok işimizin olduğunu da gösteriyor" diye konuştu.

KLİMİK Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr. Haluk Eraksoy da, ‘‘Bu hepatitlerle mücadelede tedavi olanaklarımız her geçen gün artıyor. Hepatit C de yüzde 90’ları bulan bir başarı oranı söz konusudur. Dolayısıyla bu hastalıktan korkmaktansa bu hastalığın farkına varamamaktan korkmak daha doğru olarak o nedenle bugünün sloganına uygun şekilde halkımızı tekrar düşün noktasında uyarmak istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından dernek yöneticileri, sarı balonları gökyüzüne bıraktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER